faanyag

Lesz itt kopácsolás, ha 10-ből 3 magyar felújítja a lakását

A magyarok többsége arra számít, hogy az építőiparban tovább emelkednek az árak a közeljövőben, ezért sokan inkább már idén belevágnak azokba a beruházásokba, amelyeket az elmúlt években tologattak maguk előtt.


A lakástulajdonosok 29 százaléka tervez kisebb-nagyobb felújítást 2025-ben – ez 12 százalékos növekedést jelent a 2022-es adatokhoz képest. Mindez azt mutatja, hogy újra nő az érdeklődés a lakásfelújítás iránt. További érdekesség, hogy az átalakítások többsége (66 százalék) családi házakat érint.

Túlnyomó többségük listáján átlagosan 4 tétel sorakozik: a legtöbben festést, tapétázást (57 százalék) szeretnének, a felújítást tervezők mintegy harmada a konyhát és a fürdőszobát tenné szebbé, negyedük pedig a burkolatok cseréjét, külső felújítást (színezés, vakolás) vagy nyílászárók cseréjét tervezi, idézi a Cofidis Hitel Monitor kutatását az Economx.

A lakásfelújítást tervezők fele egymillió forint alatti költséggel számol, míg a többiek ennél jóval nagyobb összeggel kalkulálnak – az átlagos ráfordítás egyébként 2,5 millió forintra tehető. Ez ugyan 700 ezer forinttal magasabb, mint a 2022-es átlag, azonban reálértéken nézve a mostani tervezett büdzsé valójában kisebb.

Azok körében, akik nagyobb költségvetéssel vágnának bele a felújításba, gyakoribb a hitelfelvétel is. A felújítást tervezők 19 százaléka számol banki hitellel – főként 2-3 millió forintos személyi kölcsön formájában. Ők általában drágább munkálatokat terveznek: az átlagos költségvetésük eléri a 3,9 millió forintot, amelynek több mint felét hitelből fedeznék. A legfőbb finanszírozási forrást továbbra is a megtakarítások és a havi jövedelmek jelentik, ugyanakkor a felújítást tervezők egyharmada nem rendelkezik elegendő tartalékkal arra az esetre, ha a kiadások meghaladnák az előzetesen kiszámolt összeget.

A felújítási tervek kapcsán sokak még a Vidéki Otthonfelújítási Programot is igénybe veszik. A Cofidis felmérése kimutatta azt is, hogy ahol elérhető valamilyen állami támogatás, a beruházási kedv is jelentősen megnő – különösen az alacsonyabb jövedelmű háztartások körében.

Az idei SZÉP-kártya szabálymódosítás, amely lehetővé teszi bizonyos felújításhoz kapcsolódó termékek megvásárlását az egyenleg terhére, szintén nagy érdeklődést váltott ki: a SZÉP-kártyával rendelkező felújítók csaknem fele tervezi kihasználni ezt a lehetőséget. Emellett még az állampapírból származó kamatokat is sokan rááldoznák otthonuk korszerűsítésére – az ezzel rendelkezők egyharmada legalább részben ebből fedezné a munkálatok költségeit.

Ne hagyd ki!