Jócskán növelnék a megújuló energia arányát az energiamixben
Fotó: Shutterstock

Autóút-menti támfalakra is napelemeket szereltek Svájcban

A téli hónapokban is nagyon jó villamosenergia-hozamra számítanak Svájcban az autóutak melletti támfalakra szerelt napelemektől. Ezek a megoldások is hozzásegíthetik az alpesi ország egyik kantonját ahhoz a céljához, mely szerint bő egy évtized alatt 40 százalékra emeli a megújuló energiaforrások részesedését a villamosenergia-fogyasztásában.


Napelemek lógnak az autóút támfaláról Svájcban

2035-re a villamosenergia-fogyasztásának a 40 százalékát megújuló energiaforrásokból akarja fedezni az északkelet-svájci Appenzell Ausserrhoden kanton. A cél elérésért korábban nem látott megoldásokkal is próbálkozik a kantonvezetés.

Például 756 darab függőleges napelempanelt rögzítettek az idén egy autóút 75 fokos támfalára. A panelek teljesítménye 325 kW, energiahozamuk pedig 230 ezer kWh lehet évente. Ez nagyjából 52 svájci háztartás éves fogyasztását fedezheti.

Az e-cars megjegyzi, a megtermelt energiát a St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke energiaszolgáltató hálózatába táplálja be a kanton, átvételi tarifáért cserébe.

Különösen a téli hónapokban, amikor a fogyasztás és a külföldi áramimporttól való függés a legmagasabb, a függőlegesen elhelyezett modulok nagyon jó villamosenergia-hozamot érnek el

- írja honlapján a rendszert telepítő K2 Systems.

Megállíthatatlannak tűnik a napenergia térhódítása

Egyébként fordulóponthoz érkezett a világ - vélik a brit Exeteri Egyetem és a University College London kutatói. Arról írnak a Nature Communications-ben, az egyre hatékonyabb rendszerek, valamint a napelemek gyors terjedése miatt mostanra szinte biztos, hogy a napenergia 2050 előtt a világ domináns energiaforrásává válik. Azonban úgy látják, van négy kihívás, ami ennek érdekében megoldásra vár. Ezek pedig:

  • nincs mindenhol stabil villamosenergia-hálózat;
  • a fejlődő országban nincs kellőképpen támogatva a napenergia használata;
  • problémák merülhetnek fel az ellátási láncok kapacitásával;
  • politikai ellenállás várható a fosszilis energiát termelő, munkahelyeket elvesztő régiókban.

A tudósok úgy látják, ezen problémák orvoslása inkább előmozdíthatja az átállást, mint a szén-dioxid-adó kivetése. Emellett felhívták a figyelmet a technológiában rejlő további lehetőségekre is.

A hagyományos modellek hajlamosak azt feltételezni, hogy valamikor a közeljövőben véget ér az a fejlődési folyamat, aminek köszönhetően a cégek egyre inkább a napenergiát használják, holott a valóságban még mindig óriási a fejlődési potenciál a technológiában

- idéztük Femke Nijsse-t, az Exeteri Egyetem tudósát néhány hete.


Ne hagyd ki!