Mire érdemes figyelni favásárláskor? A fűtési szezon közeledtével ugyanis könnyű csalók csapdájába esni. A Nébih állított össze egy listát néhány trükkről.
Súlyos tévedések
Elmúlt a nyár, és ezzel megélénkült a tűzifa piac, sajnos megjelentek a csalók is. Bár az erdészeti hatóságok által szigorúan ellenőrzött piacok többségén ma már a tisztességes kereskedelem dominál, továbbra is előfordulnak átverések. Gyakori, hogy a vevők kedvező hirdetések alapján próbálják beszerezni a téli tüzelőt, azonban ezek gyakran trükkös ajánlatokat rejtenek.
A csalók olcsó, száraz tűzifát kínálnak, de a valóságban a kiszállított mennyiség és minőség nem felel meg az ígéreteknek. A leggyakoribb, 3,5 tonna össztömegű kisteherautók teherbírása például alatta marad a 1,5 tonnának. Ha egy ilyen autóval 40 mázsa tűzifa érkezik, máris kezdhetünk gyanakodni, hiszen ekkora tömegű áru fizikailag nem fér el az autón - írja az Economx.hu.
A bevált a biztos
A Nébih javasolja ezért, hogy a vásárlás inkább térfogatra, ne tömegre történjen. Érdemes elsősorban ismert erdőgazdálkodóktól vagy kereskedőktől vásárolni, akik EUTR-azonosítóval rendelkeznek. A szállításkor ellenőrizzük a fa mennyiségét, minőségét, valamint a szállítójegyet is. Ha mégis átverés áldozatai lettünk, értesítsük a rendőrséget, fogyasztóvédelmet és a Nébih-et.
Öt tévhit a fatüzelésről
A gáz és a villamos energia magas ára miatt az elmúlt években igencsak megugrott a kereslet a fa iránt. Azonban igen sok a tévhit a fatüzeléssel kapcsolatban. Egy korábbi cikkünkben ötöt mutattunk be.
1. Jobb a fa, ha tovább szárad.
2. Nem égnek egyformán a különböző fafajok.
3. Begyújtáshoz a legjobb az újságpapír.
4. Jobb, ha több fa van a kályhában.
5. Szén- és grillbrikett is mehet a fatüzelésű kályhába.
A magyarázat a tévhitekre ebben a cikkben.