Soha nem látott magasságokba emelkedtek az élelmiszerárak az év harmadik hónapjában, miután az Ukrajnában zajló háború miatt nagyot nőtt az alapvető gabonák és az étolajak ára – közölte az ENSZ élelmezésügyi szervezete.
Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet, a FAO élelmiszerár-indexe, amely a világszerte forgalmazott, legfontosabb élelmiszerek árát monitorozza, márciusban 159,3 pontos volt, és a februárit is utólag feljebb kerekítették, 141,4-re. A második havi számot korábban 140,7-re tették, ami ugyancsak havi rekord volt.
Ukrajna mással van elfoglalva
Oroszország és Ukrajna fontos exportőrök a búza, kukorica, árpa és napraforgó olaj piacán fekete-tengeri szállítási útvonalakon keresztül. Az immár hat hete tartó orosz háború Ukrajna ellen leállította a kijevi exportot.
A FAO a múlt hónapban átlagosan 20 százalékra becsülte az élelmiszer- és takarmányár-emelkedést az Ukrajnában zajló hadművelet miatt.
Ez a világ egyes részein alultápláltsághoz vezethet
- hívták fel a figyelmet.
Márciusban
a gabonaárindex 17 százalékkal, a növényi olajaké pedig 23 százalékkal emelkedett, mind a kettő új rekordnak számít.
A fekete-tengeri régióból elmaradó gabonaszállítmány tovább emelte az árat, amely már a háború előtt is tíz éve nem látott magasságban volt a FAO összegzése szerint.
A cukor és a tejtermékek ára ugyancsak erőteljes ütemben növekedett márciusban.
Kevesebb gabona terem az idén, de még nem vészes
A FAO egyben csökkentette az idei évre várt gabonatermés mértékét is, 784 millió tonnára. Az előző hónapban ez a szám még 790 millió tonna volt.
Ebben már azzal is számolt, hogy az ukrajnai őszi gabona legkevesebb 20 százaléka lábon marad.
A fenti becsült összérték azonban még így is 1 százalékkal meghaladja a tavalyi évi össztermést – figyelmeztettek.
A FAO korábbi, élelmiszerármelkedésre vonatkozó előrejelzéséről itt lehet bővebben olvasni.