Dánia a világon elsőként 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után. Ebbe a tehenek által termelt metán is beletartozik.
A skandináv ország lett a világon, amely adót vetett ki a mezőgazdaságból származó károsanyag-kibocsátásra, amibe többek között a tehenek által megtermelt metán is beletartozik - írja a HVG.
A törvény értelmében a gazdálkodóknak 2030-tól 300 dán koronát – jelenlegi árfolyamon 16 500 forintot – kell fizetniük minden tonna kibocsátott metán vagy szén-dioxid után, míg ez az összeg 2035-re 750 koronára – mostani árfolyamon 41 200 forintra – emelkedik. A cél, hogy visszaszorítsák a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátását.
Máshogy is lehet metánt csökkenteni
Az állattartás felelős a metánkibocsátás 30 százalékáért a Földön, ez a gáz pedig 28-szor jobban melegíti a Föld légkörét, mint a szén-dioxid. A problémára sokan sokféle választ próbáltak megoldást találni.
Korábban írtunk egy tasmániai tejgazdaságról, amely a tehenek étrendjén változtat: azok a tehenek, amelyeket hínárkivonattal etetnek, 25 százalékkal kevesebb metánt bocsátanak ki, a diétának viszont ára is van, amit a fogyasztóknak kell megfizetniük. Az Ashgrove tejgazdaság 500 állaton teszteli az új eljárást, amit, ha a fogyasztók tetszését is elnyeri, mind a 2500 tehenükre is kiterjeszthetnek.
A Qubit által idézett számítások szerint ha a világ teheneinek csak a 15 százaléka kapna hínárt a takarmánya mellé, az 3 gigatonnányi metántól szabadítaná meg a Földet évente.