Olyan súlyossá vált a helyzet az elmúlt hetekben, hogy az Országos Magyar Vadászkamara külön útmutatót adott ki, hogyan védhetik meg magukat azon tagjai, akiket internetes támadás - zaklatás, fenyegetés - ért. Bár a legális vadászat helyes gyakorlat, a laikusok számára visszatetsző lehet.
Az elmúlt hetekben jelentősen megszaporodtak az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) tagságát érő online támadások. A szervezet szerint a helyzet súlyossá vált, és számos esetben az érintettek méltóságát, személyiségi jogait sértő cselekmények történtek. Az OMVK honlapján közzétett cikkben útmutatót nyújt a tagság számára, miként léphetnek fel az ilyen esetek ellen - írja az Agroinform.
Zaklatás, fenyegetés, adatvédelmi jogsértés
Az egyik leggyakoribb panasz, hogy zárt csoportokban közzétett fotókat más csoportok vagy oldalak átvették, sokszor negatív, hangulatkeltő kommentárral. Az OMVK rámutat: az ilyen gyakorlat adatvédelmi jogsértés, ha a tartalom közzétételével természetes személyek azonosíthatók. A jogsértést szenvedett fél a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH) tehet panaszt. Az eljárás ingyenes, a szükséges formanyomtatvány az OMVK honlapjáról is elérhető.
A bejelentéshez dokumentumokat, például képernyőmentéseket kell mellékelni, melyek egyértelműen bizonyítják a jogsértést. A NAIH a panasz beérkezésétől számított két hónapon belül döntést hoz, és intézkedik a jogsértő tartalmak ellen.
A vadászok gyakran válnak fenyegetések célpontjává is. Az OMVK felhívja a figyelmet, hogy a zaklatás önálló bűncselekmény, amelyet a Büntető Törvénykönyv szankcionál. Azok, akiket fenyegetés vagy zaklatás ért, a rendőrségen tehetnek feljelentést. A bejelentés történhet e-mailben, postai úton, vagy személyesen. A rendőrség 14 napon belül dönt a nyomozás megindításáról, amelynek határideje 30-60 nap lehet.
Az OMVK hangsúlyozza, hogy bár a legális vadászat helyes gyakorlat, a laikusok számára visszatetsző lehet. Ezért a vadászokat arra kérik, hogy körültekintően osszanak meg tartalmakat az online térben, figyelembe véve a közvélemény érzékenységét.
Sok a nagyvad
Valószínűleg az is okozhatja a gondot, hogy jócskán túlszaporodhatott mind az öt nagyvad Magyarországon. Ekkora vadlétszámot pedig nem tud eltartani az ország. Emiatt már év elején úgy látták a vadászok, a korábbiaknál nagyobb gyérítésre lehet szükség.
Az öt nagyvad – a gím, a dám, az őz, a muflon és a vaddisznó – fenntartható maximális létszám nagyjából 520 ezer egyed Magyarországon. Ezzel szemben a 2022–2023-as adatok szerint 345 ezret lőttek ki belőlük, így a számított darabszámuk 785 ezer volt. A gímszarvas hasznosított állománya meghaladja a 80 ezret, a jelentett létszáma pedig 130 ezer körüli. Minden olyan helyet belakott, amelyet belakhatott. Sőt, most már olyan területeken is előfordul, ahol nem kellene, tehát a síkvidéki mezőgazdasági területeken, ahol a szarvas természetes életfeltételei nincsenek meg.