laboratóriumban előállított hús

Bár egészen eddig csak Szingapúrban kapott zöld utat az új technológia, hamarosan az Egyesült Királyság boltjaiban is megjelenhet a laboratóriumi körülmények között előállított hús, írja a Magyar Mezőgazdaság.


A friss hír még úgy is nagy áttörésnek számít, hogy az Egyesült Királyságban egyelőre csak kisállat-eledelekben használható fel a mesterségesen előállított hús, emberi fogyasztásra továbbra sem hozható forgalomba. A hatóságok első körben egyetlen cégnek, a Meatlynek adtak engedélyt arra, hogy állati sejtekből laboratóriumi körülmények között csirkehúst készítsen és értékesítsen.

A vállalat a tervek szerint az első mintákat még 2024-ben leszállítja a partnereinek, a teljes értékű termelés viszont csak három éven belül indulhat el.

A helyi élelmiszerbiztonsági szervek azt ígérték: folyamatosan ellenőrizni fogják a piacra kerülő alapanyagot.

A mesterségesen előállított hús ugyan kevesebb környezeti ártalommal jár, mint a hagyományos állattenyésztés, de komoly negatív hatással lehet a termelőkre nézve, ráadásul költségei is igen magasak.

A Meatly a kétségek ellenére bízik abban, hogy költséghatékonyan sikerül majd előállítani az állateledel-alapanyagot. A cég brit tevékenységét kvázi pilot-projektként fogja fel, ami kikövezheti az utat az emberi fogyasztásra is alkalmas mesterséges hús forgalmazásához.

Azt, hogy eddig az egész világon csak Szingapúrban volt erre példa, a hagyományos húsipar védelme mellett valószínűleg az okozza, hogy még mindig nincsenek egyértelmű tudományos eredmények a laboratóriumi hússal kapcsolatban. Valószínűleg az Egyesült Királyság is ezért tett csupán egy óvatos, kezdetleges lépést a technológia felé.

Ne hagyd ki!