Az Európai Bizottság nyilvántartásba vett két új európai polgári kezdeményezést, az egyik az állattartó gazdaságok bezárását és a szintetikus hús előállítását sürgeti, a másik pedig az élelmiszerek címkézésével kapcsolatos.
A "Vessünk véget az állatok kegyetlen levágásának" elnevezésű kezdeményezés szervezői arra kérik az Európai Bizottságot, hogy vezessen be ösztönzőket a növényi fehérjék, köztük a növényi alapú tej- és tojáspótlók, valamint a szintetikus hús előállítására. A szervezők szorgalmazzák továbbá a haszonállatok számának csökkentését és az összes állattartó gazdaság fokozatos bezárását.
Az "Elég a hamisított élelmiszerekből: eredetmegjelölés a címkén" elnevezésű kezdeményezés szervezői pedig olyan intézkedéseket sürgetnek, melyek biztosítják, hogy az európai fogyasztók átlátható információkhoz jussanak a megvásárolt élelmiszerekről.
Egy év alatt 1 millió aláírás kell 7 tagállamból
A nyilvántartásba vételtől számítva a szervezőknek hat hónap áll rendelkezésükre, hogy megkezdjék az aláírásgyűjtést. Amennyiben az európai polgári kezdeményezés egy év alatt egymillió támogató nyilatkozatot kap legalább hét különböző tagállamból, az Európai Bizottságnak reagálnia kell. A brüsszeli testület dönt arról, hogy a kezdeményezésre válaszul hoz-e intézkedéseket vagy sem, és a döntését meg kell indokolnia.
Már van művaj, de a magyar kormány nem kér a műélelmiszerből
Közelmúltban írtunk arról, hogy a Savor, egy amerikai startup cég a légkörből kinyert szén-dioxid segítségével képes vajat és más állati zsír alapú terméket előállítani. A szén-dioxidot alapul véve zsírmolekulákat épít fel hő és hidrogén felhasználásával.
Magyarországon valószínűleg egyelőre nem jelenhetnek meg a piacon ilyen fejlesztések. Nagy István agrárminiszter a közelmúltban azt nyilatkozta, a kormány vizsgálja annak a lehetőségét, hogy jogi szabályozással korlátozza a laboratóriumi termékek emberi fogyasztásra való alkalmazását. “Semmi sem indokolja, hogy mesterséges sejtszaporítással hozzunk létre emberi fogyasztásra szánt élelmiszereket. Nem szabad megszakítani a termőföld és az ember munkájának kapcsolatát, mert ha ezt az egyensúlyt megbontjuk, abból mindig baj lesz.”