Több cég is ilyen anyagokkal kísérletezik
Fotó: Shutterstock

Speciális bevonatok növelhetik a gyümölcsök eltarthatóságát

A műanyagalapú csomagolásokat fenntarthatóan gyártott és hamar lebomló csomagolóanyagokra cserélnék például az Európai Unióban is a következő években. Több cég kísérletezik például olyan biopolimer-bevonatokkal, amelyek meg is hosszabbítják a gyümölcsök frissességét.


Meghosszabbíthatja a gyümölcsök frissességét egy új bevonat

A Protame startupot Portugáliában alapították, azonban mára számos országban jelen van. Ők fejlesztettek ki egy olyan természetes anyagból készült bevonatot, amellyel ha friss gyümölcsöket vonnak be, az lassítja az érési folyamatot, valamint gátolja a kórokozók behatolását, akár tíz nappal megnövelve az eltarthatóságot.

A biopolimerek kombinációjából készülő bevonat nagy előnye, hogy a legtöbb gyümölcsfajon alkalmazható, bár eddig elsősorban banánon és citromon tesztelték – írja a Fresh Plaza.

Az Agroinform megjegyzi, a bevonat gyakorlatilag láthatatlan és íztelen, a fogyasztása pedig ártalmatlan az egészségre.

A bevonat 2025-ben kerülhet kereskedelmi forgalomba. A szakértők szerint elsősorban a nagy távolságú gyümölcsszállításoknál vehetik használt, hiszen csökkentheti a hosszú szállítás miatt tönkremenő gyümölcsök mennyiségét.

Sok a kérdés a technológia körül

Azonban nem a Protame az egyetlen cég, amely ilyesmi bevonatokkal kísérletezik. Például az izraeli Sufresca startup is hasonló fejlesztésbe kezdett még 2020-ban. 2021-ben be is mutatták a láthatatlan, korlátozottan légáteresztő, ehető bevonatukat koktélparadicsomra, uborkára és mangóra.

Az ő fejlesztésük akár több héttel meghosszabbítja a termékek eltarthatóságát. Ez azért is különösen fontos, mert az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) szerint globálisan az élelmiszerek harmada végzi a szemétben.

Azonban a hasonló technológiáknak van egy közös gyenge pontjuk. A különböző zöldségek és gyümölcsök héjának kémiai összetétele és fizikai szerkezete jelentősen eltér egymástól, akárcsak a légzésintenzitásuk, vagy a víztartalmuk. Ebből az következik, hogy az a bevonat, amely például jól működik paprikán és a paradicsomon, nem biztos, hogy megállja a helyét az őszibarackon, vagy éppen az epren.

Kivezeti a nem lebomló gyümölcs- és zöldségcsomagolásokat az EU

Egyébként az összes felhasznált csomagoló- és címkézőanyagnak újrahasznosíthatónak kell lennie az Európai Unióban egy törvény értelmében 2025-től. Az említett anyagokat (az energiahatékonysághoz hasonlóan) egy A-tól E-ig terjedő skálán fogja osztályozni az Unió. A legrosszabb, "E" minősítésű csomagolásokat 2030-tól kell kivezetni a piacról, az A-D osztályt pedig eltérő díjkötelezettség fogja sújtani.

Fokozatosan át kell térni a biológiailag lebomló anyagok használatára a zöldségek és gyümölcsök csomagolásában és címkézésében is. Nem lesznek ez alól kivételek az Unión kívülre exportáló vállalatok sem.

Az Unióban kibocsátott csomagolóanyag-hulladék mennyisége 19 százalékkal növekedhet 2030-ra a becslések szerint. A törvény ennek kívánja az elejét venni. A jelenlegi ütem alapján csak a műanyag csomagolóanyagok kibocsátása 46 százalékkal nőne ennek az évtizednek a végére. Viszont az Európai Bizottság becslése szerint - részben az új szabályozás következtében - 2050-re klímasemlegessé válhat az ágazat.

Ne hagyd ki!