Kaktuszfüge válthatja fel az olívát Olaszországban
Kaktuszfüge

Kaktuszfüge válthatja fel az olívát Olaszországban

Az éghajlatváltozás okozta kihívásokra Dél-Olaszországban innovatív válasz érkezhet: a kaktuszfüge. Az egyre súlyosbodó szárazság és növénybetegségek miatt egy helyi startup, a Wakonda új megközelítést kínál a mezőgazdasági termelésre.


Az Opuntia Ficus, közismert nevén a kaktuszfüge, a szárazság és a szélsőséges időjárási körülmények közepette is képes megélni. Andrea Ortenzi, a Wakonda alapítója, aki korábban a Telecom Italiánál dolgozott, 2021-ben látta meg a fantáziát a növényben. Ortenzi és partnerei célja, hogy Puglia térségében, ahol a Xylella nevű betegség megtizedelte az olajfákat, új életet leheljenek a mezőgazdaságba - írja a Magyar Mezőgazdaság.

Új mezőgazdasági modell születik

A kaktuszfüge nemcsak az időjárási kihívásoknak áll ellen, hanem számos ipari felhasználási lehetőséget kínál. A gyümölcsből tápláló italok, a párnákból pedig liszt, állati takarmány és bioüzemanyag is készülhet. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének adatai szerint a kaktuszfüge termesztése gyors ütemben terjed világszerte, különösen a száraz régiókban.

A Wakonda körkörös termelési modellje a fenntarthatóságot helyezi előtérbe. A termelési ciklusból kikerülő hulladékot például metángázzá alakítják, amelyet bioüzemanyagként használnak fel. A cég nemcsak a termesztést támogatja, hanem a gazdákat is bevonja: licencalapú rendszert kínál, amely garantált felvásárlást biztosít számukra, így ösztönözve az átállást. A kaktuszfüge tehát nemcsak környezetbarát megoldást jelent, hanem fenntartható gazdasági lehetőséget is nyújt a térségben élőknek.

Ortenzi célja, hogy 2025-re a jelenleg 100 hektáros ültetvény méretét 300 hektárra növelje.

Közben helyreáll a piac

Közben az olívaolaj piaca helyreállni látszik: mint arról ebben a cikkünkben is beszámoltunk, idén már jó termést várnak a gazdák, így csökkenhet a rekordmagasságokban járó ár, és véget érhet az ágazat eddigi talán legnehezebb időszaka.

Az aszály, a magas kamatlábak és az infláció után most rekordtermés várható például a világ 2. legnagyobb termelőországában, Törökországban, de a Bertollit is gyártó Deoleo-nál szintén optimisták.

Ne hagyd ki!