Több tényező befolyásolja egy olívaolaj minőségét, így a fogyasztásának az egészségügyi hatásait is. Sorolunk néhány szempontot, amelyek alapján kiválaszthatók a legegészségesebb olívaolajok.
Így választhatod ki a legegészségesebb olívaolajat
Számos egészségügyi előnnyel járhat az olívaolaj fogyasztása. Azonban a kedvező tulajdonságai olyan tényezőktől is függhetnek, mint például az olajbogyók szüretelésének időpontja, a módja, a feldolgozása, a tárolása és a felhasználásának körülményei.
A minőségi olajbogyókat óvatosan, zöld állapotában kell szüretelni. Így az egészséges összetevői koncentráltan maradnak meg a bogyókban. Emellett kulcsfontosságú a gyümölcsök gyors feldolgozása a szüret után, amivel megakadályozható az oxidáció és az erjedés.
Különösen jó választás lehet az üzletekben a hidegen sajtolt, valamint vegyi oldószerek nélkül készül extra szűz olívaolaj. A terméktípuson belül pedig például a betakarítás és a palackozás dátuma segíthet a legmegfelelőbb olaj kiválasztásában (a fiatalabb jobb minőségű termék lehet). Továbbá jellemző, hogy a teltebb, zamatosabb olívaolajok több egészségügyi előnnyel bírnak.
Mindemellett lényeges, hogy a vásárlók betartsák az olívaolaj tárolására vonatkozó, a terméken feltűntetett utasításokat. Az olajban lévő, kedvező vegyületek gyorsabban lebomlanak a fény és a hő hatására, ezért érdemes árnyékosabb, vagy sötét, hűvös helyen tartani a terméket. Emiatt sem ajánlott olyan olívaolajat vásárolni, amelyet erős napfény ér a polcán az üzletben - írja az Agroinform.
Ilyen egy szűz és extra szűz olaj
Tehát az olívabogyóból készített olajok közül a legértékesebb a hidegen préselt, kizárólag mechanikusan előállított extra szűz olívaolaj. A préselés alkalmával az olívacefre hőmérséklete nem haladhatja meg a 27°C-t. A fáról leválasztást követő 24 órán belül el kell kezdeni a bogyók sajtolását, különben a gyorsan meginduló erjedés rontja az olaj minőségét, ami egyebek mellett a savtartalmat is negatívan befolyásolja. Az extra szűz olívaolajoknál a szabad zsírsavak részaránya legfeljebb 0,8 százalék lehet.
Emellett a terméknek érzékszervi követelményeknek is meg kell felelnie. A kóstolók ízhibára adott pontjainak mediánjának nullának kell lennie, valamint gyümölcsös karaktereket kell azonosítaniuk az ízvilágában.
A szűz olívaolaj ugyanúgy készül, mint az extra szűz, azonban enyhébbek a kritériumok a bogyók kezelésére és sajtolására. Ezért magasabb maradhat a savtartalma, de legfeljebb 2 százalékos. A szűz olajok egészségmegőrző hatása kevésbé jelentős, valamint az ízük sem annyira karakteres.
Idősek millióinak baján segíthet az olívaolaj
Egyébként azoknál, akik naponta több mint fél evőkanál olívaolaj-fogyasztanak, átlagosan 28 százalékkal csökken a demencia okozta halálozás valószínűsége azokhoz képest, akik nem, vagy csak ritkán élvezik az olajfajtát – derül ki a Harvard egyetem 90 ezer amerikai étrendjét és halálozási adatait vizsgáló, három évtizedes kutatómunka eredményeit összefoglaló jelentéséből.
A kutatásban résztvevők közül 4749-en haltak meg demenciához köthető betegségekben. Hozzáteszik, egyre nagyobb arányban fordul elő a memória és más mentális képességek gyengülése a fejlettebb országokban élőknél.
Kutatásunk eredményei alátámasztják a növényi olajokat, például az olívaolajat ajánló étrendi iránymutatásokat, és afelé mutatnak, hogy ezek az ajánlások nemcsak a szív, hanem potenciálisan az agy egészségét is elősegítik
– idéztük Anne-Julie Tessier-t, a Harvard TH Chan School of Public Health munkatársát, a tanulmány egyik szerzőjét.
A kutató is rávilágított, az olívaolajat régtől szuperélelmiszernek tartják, amelynek fogyasztása egy egészséges értend részeként hozzájárulhat a hosszabb élethez is.