Számos haszonnövény van, ami nemcsak hogy termeszthető otthon, de még kert sem kell hozzá. Ezek közé tartozik a torma, amelynek termesztésében Magyarország nagyhatalomnak számít.
A torma mély, gazdag, nedves, agyagos, nedves talajban, napos helyen fejlődik a legjobban. Egy legalább 70 centiméter mélységű, nagyobb edényre lesz szükségünk, hogy a gyökerek növekedni tudjanak. A vízelvezető lyukak elengedhetetlenek a tartályban. Akkor öntözzük, amikor a talaj felső rétege kiszárad, emellett havonta érdemes trágyázni. Mindenkit bátorítunk rá, hogy próbálja ki, sokat spórolhat vele. Jelenleg 1 kilogramm torma bolti ára 2500 forintnál kezdődik, és van, ahol 4000 forintot is elkérnek érte. Arról nem is beszélve, hogy rendkívül egészséges. Jelentős C-vitamin forrás, emellett gazdag káliumban, nátriumban, magnéziumban, kálciumban, valamint hasznos ásványi anyagokban, flavonban, mustárolajban és glikozidokat is tartalmaz, írja a Vince magazin.
Tormanagyhatalom vagyunk
1200-1300 hektáron termeltek tormát Magyarországon az elmúlt években. Évente 10-12 ezer tonna termést takarítottak be, ami az Európai Unió éves össztermelésének nagyjából a fele. Ugyan a magyarországi fogyasztása is számottevő, a termelt mennyiség java (80-90 százaléka), leginkább lédig formában külföldre kerül, javarészt Németországba, Lengyelországba, az Egyesült Királyságba és Csehországba.
Egyébként a Hajdúsági Torma 2008 óta oltalom alatt álló eredetmegjelöléses (OEM) termék, melyet 2021-ben Hungarikummá is nyilvánítottak, köszönhetően a hajdúsági termőtájnak – ami az érmelléki löszhát és a nyírségi tájegység érintkezésénél terül el. A homokos öntés, illetve lápos réti talajon az úgynevezett bakhátas termelési technológia teszi egyedivé a Hajdúságban termett tormát.
A termelők hazánkban jellemzően tájfajtákat ültetnek. Debrecen környékén leginkább az édes-nemes populáció fajtái terjedtek el (sima felületű, hosszú, bőtermő, igen fűszeres, jóízű, magas szárazanyag- és aromatartalom), de nagyobb mennyiségben ültetnek a Nürnbergi Édesből (jóízű, bőtermő) és néhány dán fajtából is (például Danvit-ot).
Ezek a zöldségek a lakásban is megteremnek, a részleteket ITT találod.