Burgonya, otthon, cserépből, akár most ültetve? Bizony!
Fotó: Shutterstock

Itt a lista! Ezek a zöldségek most is ültethetők a lakásban

Számos zöldség nemcsak kertben, hanem házon belül is termeszthető. Több közülük a hűvösebb hónapokban, így októberben, novemberben is ültethető cserépbe a lakásban. Soroljuk, melyek lehetnek erre a legalkalmasabbak!


Zöldségek télen a lakásban

Néhány nagyon népszerű és a kültéri kertekben gyakran előforduló zöldség akár cserépben is termeszthető. Így ezek beltérben is gondozhatók a leghűvösebb hónapokban. Soroljuk, a Balcony Garden Web szerint erre mely zöldségek lehetnek a legalkalmasabbak ebben az időszakban.

Burgonya: Kisebb helyen, akár az erkélyen is termeszthető. Ehhez olyan edényt kell választani, ami tudja biztosítani a vízelvezetést.

Sárgarépa: Szintén alkalmas betéri termesztésre, azonban ehhez az kell, hogy hűvös, napos helyre kerüljön. A termesztése a lakásban viszonylag időigényes, továbbá ennél a növénynél is fontos, hogy a kiválasztott cserép jó vízelvezetésű legyen.

Hónapos retek: Kisebb edényben is gyorsan és egyszerűen termeszthető. A magok elvetése után elsősorban arra kell ügyelni, hogy a földje mindig nyirkos legyen. Azonban nem szabad túllocsolni sem.

Cékla: Legalább 30 cm mély edény szükséges hozzá. Ennyi hely körülbelül hat tőnek elegendő. Ha attól több céklára lenne szükség, érdemes bébicéklában gondolkodni.

Hagymafélék: Leginkább az újhagyma nevelhető konténerben. Egy zacskó dughagymához nagyjából egy 10-12 cm mély cserepet érdemes használni. A hagymafélék termelésénél különösen ajánlott betartani a csomagolásukon feltüntetett utasításokat.

Torma: Mély, gazdag, agyagos, nedves talajban, napos helyen fejlődik a legjobban. A gyökereinek legalább 70 centiméter mély edényre van szükségük. Emellett vízelvezető lyukak is kellenek a tartályon. Öntözni is érdemes, ha kiszárad a talaj felső rétege. Emellett trágyázni is szükséges lehet havi rendszerességgel.

Fokhagyma: A fokhagyma beltéri termesztéséhez 15-20 cm mély cserép kell. Ennél a növénynél is lényeges, hogy a cserép alján legyen vízelvezető nyílás. A fokhagymagerezdeket egymástól 5 cm távolságra kell a földbe dugni. Igaz, a szokásosnál sűrűbben is ültethető, ha szedni akarjuk a növény zöldjét. Nem szabad, hogy kiszáradjon a talaja, ezért ha szükséges, gondoskodni kell az öntözéséről, különösen ha napfényes helyen tartjuk – írja az Agrárszektor.

Tényleg jó, ha szódabikarbónás vízben mossuk a zöldséget?

Egyébként számos influenszer állította a közelmúltban, nem elégséges folyó csapvízzel megmosni az üzletekben vagy a termelőknél vásárolt zöldségeket és gyümölcsöket, hiszen az jelentős mennyiségű szennyeződést nem távolít el azokról. Helyette inkább a szódabikarbónás vizet javasolták.

A járványügyi hatóságra hivatkozva arról írtunk néhány hete, hogy a betakarítás után sok terméknek szüksége van egy védőrétegre (például viaszbevonatra) ahhoz, hogy frissen kerüljön a fogyasztók asztalára. Ezek a bevonatok ritkán nem felelnek meg az élelmiszer-biztonsági előírásoknak: ekkor jellemzően színezéket vagy gombaölő szert tartalmaznak.

Minden terméket alaposan meg kell mosni folyó víz alatt, mielőtt elkészítjük és/vagy elfogyasztjuk őket, beleértve az otthon termesztett, élelmiszerboltban vagy termelői piacon vásárolt termékeket is

- fogalmazott a hatóság.

Azonban a friss kutatások szerint amíg a csapvizes mosás 26,7–62,9 százalékkal csökkentheti a növényvédőszer-maradványok mennyiségét a gyümölcsökön és zöldségeken, addig a szódabikarbónás oldatban mosás (két csésze hideg vízhez egy teáskanál szódabikarbóna szükséges – ilyen vízben kell a termékeket 12-15 percig áztatni) 66,7–98,9 százalékkal.

Viszont a gyümölcsökön és zöldségeken maradó növényvédőszer-maradékok jellemzően nem érik el azt a szintet, ami káros lehet a fogyasztóra.

Ne hagyd ki!