Történelmi fordulat a magyar mezőgazdaságban
Fotó: Shutterstock

Termelési fordulat: ez a növény leverte itthon a burgonyát

Hamarosan a végéhez ér az idei betakarítási szezon a magyar mezőgazdaságban. Sorra érkeznek a számok a haszonnövények országosan begyűjtött mennyiségéről. Már látszik, 2023 történelmi fordulatot hozott a hazai agráriumban: a burgonyánál több szóját termeltek a gazdák, amire korábban sosem volt példa.


A szója előzte a burgonyát

Véget ért a napraforgó, a szója és a burgonya betakarítása Magyarországon, de a végéhez közeledik a kukorica és a cukorrépa begyűjtése is – közölte FeldmanZsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár. A tájékoztatása alapján

  • napraforgóból 2 millió tonnát (3 tonna/hektár);
  • szójából 177 ezer tonnát (3 t/ha);
  • burgonyából 161 ezer tonnát (27t/ha);
  • kukoricából 89 százalékos betakarítási szint mellett 5,3 millió tonnát (8 t/ha);
  • cukorrépából pedig nagyjából 50 százalékos betakarítási szinttel 431 ezer tonnát (58t/ha)

takarítottak be eddig az országban – írja a Mezőhír.

Tehát amíg a hazai szójatermelés tartja a 150-180 ezer tonna közötti éves szintet, a burgonyatermelés zuhanórepülésben van. Így a történelemben először fordult elő, hogy kevesebb krumpli termett az országban, mint szója.

Óriási búzafelvásárlásba kezdett Kína

Egyébként szakértők szerint emelheti a világpiaci gabonaárakat, hogy Kína rekordméretű gabonafelvásárlásba kezdett. Az ázsiai ország nagyjából 2 millió tonna újtermésű ausztrál búzát vásárolt októberben, valamint szeptember óta körülbelül 2,5 millió tonna francia búzát is lefoglalt. Összességében pedig 12 millió tonna lehet idén a kínai import, így meghaladhatják a 2022-es rekordévüket, amikor nem sok híján 10 millió tonna volt az importmennyiségük. Sőt, a felvásárlási lázuk jövőre is folytatódhat.

Kínának problémái voltak a termésminőséggel ebben az évben, és Ausztrália, amely Kína fő búzaszállítója, sokkal kisebb termést fog betakarítani. Amennyit csak tudnak, és a lehető legkorábban vásárolnak. A készletek végül szűkülni fognak, különösen Ausztráliából

- idéztünk egy szingapúri szakértőt néhány napja.

Kínában nem kedvezett az idei időjárás a búzának, ezért a növekvő vetésterületek ellenére majdnem egy százalékkal kevesebbet takarítottak be a kalászosból, mint tavaly. Emellett az esőzések jelentős kárt okoztak a termék minőségében, így annak javát csak állati takarmányozásra tudják felhasználni.

Mindemellett a kínai felvásárlási kedvet az is növelhet, hogy Ausztria idei búzatermése harmadával kevesebb, mint a tavalyi csúcsévben volt. Emellett megdobhatja a keresletet, hogy a gabonaárak jelenleg igen alacsony szinten mozognak a világpiacon.

Ne hagyd ki!