Az öntözött területekről hektáronkénti 90 tonna cukorrépa is lejött, az országos átlag 54 tonna. 50 tonna/hektár felett már gazdaságos a termelés.
A Nemzeti Agrárkamara friss összegzése azt mutatja, hogy a korábbi évekhez képest egyre többen gondolkodnának a cukorrépa termesztésében: eddig 54 tonna termésátlagot produkált a növény hektáronként és összesen 454 ezer tonnát takarítottak be. Ez több a tavalyinál – sőt, az utóbbi 6 évben mértnél is –, de nagyobb volt a termőterület is: 2023-ban 14,3 ezer, idén a KSH szerint durván 17 ezer hektárról hozzák le a gyökeret, ami a mostani átlaggal számolva 918 ezer tonnás termést jelentene - írja a Növényvédőszer.
Az Agrarszektor azt írja, hogy a cukorrépa a magas bekerülési költségű növények közé tartozik, ugyanis ahhoz, hogy a növényt megérje termelni, hektáronként legalább 600-900 ezer forintos kiadással kell számolni és minimum 50 tonnás hozamot el kell érni. Ez idén nyáron sem sikerült mindenhol.
Összefogtak a magyar termelők
Több mint kéttucat cukorgyár üzemelt Magyarországon a rendszerváltás idején. Azonban később a gazdasági változások, a piaci bizonytalanságok és az országba beáramló olcsó dél-amerikai cukor miatt meghirdetett eu-s cukorkvóta következtében gyárbezárási hullám indult.
Jelenleg csupán egy cukorgyár működik az országban, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. Ez az osztrák Agrana tulajdonában áll. Tavaly decemberben a dél-zalai cukorrépa-termelők termelői csoportot hoznak létre a termésmennyiségük növelése, valamint az érdekképviseletük erősítése érdekében. A Lenti és Vidéke Cukorrépa-termelői Csoportot egyelőre 16 tagot számlál. Tagjai összesen 380 hektáron termelnek cukorrépát, az inputanyag-beszerzést és az értékesítést a termelői csoporton keresztül végzik annak érdekében, hogy jobb piaci pozíciókat és árakat tudnak kiharcolni - nyilatkozta tavasszal az Agroinformnak Póczak Balázs.