Így készítsd fel a gyepet télre
close photo of green grass

Így készítsd fel a gyepet télre

Aki szép gyepet szeretne tavaszra, annak még most is foglalkozni kell vele. Melyek a legfontosabb teendők a téli felkészítésre? Mire ügyeljünk télen? Mutatjuk.


Az utolsó fűnyírásra még a tartós fagyok előtt kerítsünk sort, talán ezek az utolsó napok most. A füvet ekkor körülbelül 4 cm magasra hagyjuk, mert így kellő mennyiségű tápanyagot tud felhalmozni ahhoz, hogy tavasszal teljes szépségében pompázzon, de nem túl hosszú ahhoz, hogy ne tudjon áttelelni, akár egy nagyobb hóréteg alatt is. Ne vágjuk túl alacsonyra, mert könnyen megfagyhatnak a gyökerei és a hótakaró alatt is jóval könnyebben indul rothadásnak.

Ne hagyjuk a kaszálékot a füvön, hiszen az ugyanolyan károkat okoz, mint a ráhullott avar. A legegyszerűbb, ha feltesszük a fűnyíróra a fűgyűjtőt, és a kaszálék egyenesen a komposztálóba kerül. A levágott füvet használhatjuk még a növények és a talaj takarására is. Ha tehetjük, az utolsó nyírás után még locsoljuk meg a füvet.

Ha még egy utolsó tápanyag pótlást szeretnénk adni a gyepnek, állítsuk a fűnyíródat mulcsozó funkcióra. Fontos, hogy ilyenkor a nyesedéknek a földre kell hullania, tehát érdemes gyeplazítással előkészíteni a felületet. A füvünk nagyon hálás lesz, ha még adunk neki a tél előtt egy kis foszforban és káliumban gazdag műtrágyát. Ezek beágyazódnak a talajba és táplálják a gyepet. Ugyanez érhető el a téli gyepkondicionáló trágyával is.

Ne maradjon levél a füvön

Ha nem távolítjuk el a ráhullott faleveleket a fűről, akkor a bomló avar alatt könnyedén megindulhatnak a gombásodási vagy penészedési folyamatok, ezek pedig akár a gyep pusztulásához is vezethetnek. Ráadásul jóval kevesebb jut a fűnek a napfényből is, a kártevők pedig kitűnő téli menedékre találhatnak a lehullott avar biztonságában.

Télen sokkal kíméletesebben kell ápolni a gyepet, mint nyáron. Semmit se tegyünk ilyenkor, ami meggátolhatja a téli pihenését, regenerálódását. A nedves, fagyos időben próbáljuk meg minél kevésbé terhelni, ha lehet, ne használjuk túl gyakran, ne toljunk rajta semmit, ne hajtsunk rá autóval. Nedves időben a fű gyökere sokkal könnyebben képes kimozdulni, ha pedig ehhez még fagy is társul, a gyep jóval sérülékenyebbé válik, mint ősszel - írja az Agroinform.

11 talajtakaró növény, ha nem akarsz a gyeppel bajlódni

Ha nem akarunk vagy nem tudunk megfelelő minőségű fűtakarót a kertünkbe, akkor gondolkodhatunk más növényekben a talajtakaráshoz. Íme 11 lehetőség, egy korábbi írásból:

Kúszó pázsitszulák
Kúszó kakukkfű
Japán kövérke
Repkénykecskerágó
Illatos gólyaorr
Édes tüdőfű
Fehér árnyékliliom
Bőrlevél
Kúszó lángvirág
Foltos árvacsalán
Borostyán.

Ne hagyd ki!