Másfél éve esnek a gabonaárak
Fotó: Shutterstock

Komor kilátások a gabonapiacon, Kína lehet a megmentő

Továbbra is csökkenő tendenciát mutat a gabonaárak alakulása Magyarországon és a világpiacon. Az európai és az amerikai szakértők jellemzően nem számítanak az árszint emelkedésére. Azonban Kína akár be is kavarhat a piacon.


Tovább estek a gabonaárak

A gabonaárak tovább csökkentek az elmúlt hetekben is. Az alacsony árszint legfőbb oka továbbra is az ukrán gabonaexport körül kialakult nemzetközi piaci verseny. A globális kereslet alakulása nem valószínű, hogy megállítja az árcsökkenést. Emellett az euró erősödése a dollárral szemben is további nyomást gyakorol a gabonaárakra - írja az Agrarheute.

November végén a búzaárak jelentős csökkenést mutattak a márciusi szállításra szóló ügyletekben: 205 euróra, azaz durván 78 ezer forintra estek vissza tonnánként a világpiacon. A csökkenés meglepetést okozott az elemzőknek, akik 2023 elején 300 euró/tonnás árszint mellett jellemzően nem számítottak ekkora esésre.

Magyarországon tavaly tavasszal voltak csúcson a gabonárak, az árszintek azóta folyamatosan csökkennek. Az Agroinform adatai szerint jelenleg a búza ára tonnánként kicsivel 88 ezer forint alatt van, a kukoricáé pedig nem érti el a 77 ezret.

Az európai és az amerikai szakértők az árak emelkedését illetően meglehetősen pesszimisták.

A jövőt illetően az Agritel piaci elemzőcég közölte, Lengyelországban és más jelentősebb gabonatermelő országokban az esős időjárás hátráltatja az őszi gabonafélék vetését. Azonban Franciaországban a kedvező idő lehetővé tette a lemaradás pótlását. Ukrajnában pedig sikeresen befejeződött a vetés.

Óriási búzafelvásárlásba kezdett Kína

Azonban a gabonatermelőknek némi bizakodásra adhat okot a gabonaárak alakulásával kapcsolatban, hogy Kína rekordméretű gabonafelvásárlásba kezdett. Az ázsiai ország nagyjából 2 millió tonna újtermésű ausztrál búzát vásárolt októberben, valamint szeptember óta körülbelül 2,5 millió tonna francia búzát is lefoglalt. Összességében pedig 12 millió tonna lehet idén a kínai import, így meghaladhatják a 2022-es rekordévüket, amikor nem sok híján 10 millió tonna volt az importmennyiségük. Sőt, a felvásárlási lázuk jövőre is folytatódhat.

Kínának problémái voltak a termésminőséggel ebben az évben, és Ausztrália, amely Kína fő búzaszállítója, sokkal kisebb termést fog betakarítani. Amennyit csak tudnak, és a lehető legkorábban vásárolnak. A készletek végül szűkülni fognak, különösen Ausztráliából

- idéztünk egy szingapúri szakértőt novemberben.

Kínában nem kedvezett az idei időjárás a búzának, ezért a növekvő vetésterületek ellenére majdnem egy százalékkal kevesebbet takarítottak be a kalászosból, mint tavaly. Emellett az esőzések jelentős kárt okoztak a termék minőségében, így annak javát csak állati takarmányozásra tudják felhasználni.

Mindemellett a kínai felvásárlási kedvet az is növelhet, hogy Ausztria idei búzatermése harmadával kevesebb, mint a tavalyi csúcsévben volt. Emellett megdobhatja a keresletet, hogy a gabonaárak jelenleg igen alacsony szinten mozognak a világpiacon.

Ne hagyd ki!