Szépen fejlett kukorica
KITE

Hozamnövelés környezetbarát módon

A Biotrinsic™ i30 FP mikrobiológiai vetőmagkezelő készítményt kukorica- és kalászos kultúrákhoz fejlesztették ki.


A növények közvetlen környezetében számos, az ő fejlődésükre pozitívan ható, velük szimbiózisban együtt élő mikroorganizmus található. Ezek a hasznos mikroorganizmusok változatos módokon segítik a velük együtt élő növények fejlődését, és így a nagyobb hozamok elérését. Manapság ezek a mikroorganizmusok különböző készítmények formájában elérhetők a gazdák számára, így segítve a környezetbarát módon történő terméshozam-növelést. A KITE Zrt. és az Indigo Agriculture Europe GmbH kereskedelmi és fejlesztési együttműködése lehetővé teszi, hogy a magyar gazdák hozzájussanak a növények fejlődését, stressztűrő képességét támogató mikrobiológiai készítményekhez.

Az Indigo által kifejlesztett egyik mikrobiológiai termék a Biotrinsic™ i30 FP, mely a Bacillus simplex baktériumfaj egy gondosan kiválasztott törzsét tartalmazó vetőmagkezelő porkészítmény. A termék kukorica-, illetve kalászos kultúrákhoz lett kifejlesztve.

Hatásmechanizmus

Amikor a Biotrinsic™ i30 FP-vel kezelt magok a talajba kerülnek és elkezdenek csírázni, a rajtuk lévő baktériumspórák is aktivizálódnak, és tevékenységükkel jótékonyan hatnak a növényre. A baktériumsejtek a talajban, a gyökerek közvetlen közelében vagy azok felszínén élnek, de képesek behatolni a gyökérszövetekbe, majd onnan eljutnak a növények föld feletti részébe is. Az együttélés változatos módokon segíti a növények fejlődését. A baktériumsejtek gyökérnövekedést segítő anyagokat termelnek, mely anyagok serkentik a másodlagos gyökerek és gyökérszőrök növekedését, így a növény több tápanyaghoz és vízhez jut hozzá. A baktériumok továbbá serkentik a tápanyagok felvételét úgy, hogy képesek a talajban kötött formában jelenlévő tápanyagokat, például nitrogént, foszfort, káliumot és vasat mobilizálni, és így a növények számára felvehető formává alakítani.

A baktériumokkal szimbiózisban élő növényeknek javul az aszállyal és hőséggel szembeni stressztűrése is. Az aszálynak kitett növényekben szabad gyökök vagy másnéven reaktív oxigénformák (ROS) keletkeznek, melyek károsítják a növényeket. A Biotrinsic™ i30 FP-ben található Bacillus simplex baktériumok képesek olyan enzimeket termelni, melyek semlegesítik a toxikus ROS-t, így enyhül az aszály okozta stressz hatása a növényekre. A jobb stressztűréssel a növények könnyebben átvészelik a kritikus fejlődési fázisokat, mint például a virágzás vagy a termésképzés időszaka, és így nagyobb terméshozamot képesek elérni.

Kísérleti eredmények

A KITE Zrt. Innovációs Központja által több éven keresztül beállított és szakmailag nyomon követett magyarországi nagyparcellás és üzemi kísérletek eredményei is bizonyítják a készítmény hatékonyságát.


Egyszerű használat

A vetőmag kiváló közeget jelent arra, a belőlük kifejlődő növények növekedését segítő mikroorganizmusokat a talajba juttassunk közvetlenül a csírázó növény közelébe. A hasznos mikroorganizmusok így már a kezdeti fejlődédtől segíteni tudják a növényeket. A por formulájú készítmények könnyedén felvihetők a mag felületére, akár a már vetőtartályba betöltött vetőmagra is. A művelethez az adott vetőmagmennyiséghez szükséges készítményt az adagolókanállal kell kimérni és egyenletesen rászórni a magra, majd egyszerű bottal vagy karóval elkeverni azt a vetőmaggal. A másik módszer, amikor egy zsák vetőmagmennyiség felét egy másik üres zsákba átöntjük, majd a mérőkanálban lévő por egyik felét az egyik, a másik felét a másik fél zsák magra szórjuk. A zsákokban található vetőmagot és port ezután jól összerázzuk. A hintőpor finomságú szemcsék mind a két módszernél lektrosztatikusan feltapadnak a vetőmag felületére.

A Biotrinsic™ i30 FP készítmény 100 g-os kiszerelésben érhető el. Ez a mennyiség elegendő 10 db, egyenként 70.000 szem vetőmagot tartalmazó zsákhoz. Minden tasak tartalmaz egy adagolókanalat is, így egy adagolókanálnyi készítmény elegendő egy darab, 70.000 szem vetőmagot tartalmazó zsákhoz.

A készítmény használata pontot ér az Agro-ökológiai Programban! (x)

A cikk szerzője Varga Zsolt fejlesztőmérnök.


Ne hagyd ki!