Ha nem vagy a legnagyobb növénygondozó szakértő, de azért szeretnél egy-két zöld élőlényt otthonra, jó hírrel szolgálhatunk. Van néhány gyönyörű, de kisigényű növény, amelyek szinte bárhol megélnek, és extrém sokáig kibírják víz nélkül.
Ha a napi teendők mellett nem sok időt tudsz szánni a kertészkedésre, de szeretnél egy zöld oázist az otthonodban, érdemes olyan növényeket választani, amelyek nem igényelnek különleges bánásmódot. Szerencsére léteznek olyan szobanövények, amelyek szinte mindent túlélnek, és akár hetekig is elboldogulnak víz nélkül - derül ki az Agrárszektor gyűjtéséből.
Agglegénypálma, anyósnyelv és rákvirág
Anyósnyelv (Dracaena trifasciata): Az egyik legigénytelenebb növény, amely kevés fényt is elvisel, és akár hetekig is túléli víz nélkül. Nem mellesleg tisztítja a levegőt, így igazán hasznos is.
Agglegénypálma (Zamioculcas zamiifolia): Rendkívül ellenálló és igénytelen. Szintén jól tűri a szárazságot, és nem igényel közvetlen napsütést sem.
Aloe Vera (Aloe barbadensis miller): Nem elég, hogy könnyen gondozható, de bőrhidratálóként, napégés kezelésére és kisebb sebek gyógyítására is kiváló. Az aloe vera gél antibakteriális, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású. A szárazságot jól bírja, és nem igényel sok fényt.
Szobai futóka (Epipremnum aureum): Szintén ideális választás elfoglalt kertészeknek. Gyorsan nő, változatos leveleket hoz, jól tűri a kevés fényt és a ritka öntözést is.
Philodendron (Philodendron hederaceum): A filodendronok rendkívül alkalmazkodóképesek, és nem igényelnek folyamatos figyelmet. Jól érzik magukat árnyékos vagy félárnyékos helyeken is.
Kaktuszfélék - Cactaceae: A sivatagi környezethez alkalmazkodott növények, amelyek minimális gondozást igényelnek. A túlöntözést kerülni kell, érdemes jó vízáteresztőképességű talajba ültetni őket, és két öntözés között hagyni azt is teljesen kiszáradni.
Rákvirág - Aglaonema species: Díszes leveleikkel és könnyű gondozhatóságukkal váltak népszerűvé.
De ültethetünk közönséges elefántlábat (Beaucarnea recurvata), díszcsalánt (Plectranthus scutellarioides), zöldikét (Chlorophytum comosum), kukoricalevelet (Aspidistra elatior), zebrapletykát (Tradescantia species), pénzlevelű pileát (Pilea peperomioides), pompás kutyatejet (Euphorbia milii), borostyánt (Hedera Helix), tömött korallvirágot (Kalanchoe blossfeldiana) és szobafikuszt (Ficus elastica) is, mindegyik kivétel nélkül könnyen gondozható, igénytelen faj.
Kitűnő légszűrők otthonra
Vannak olyan növények is, amelyek segítségével tisztábban tarthatjuk a szoba levegőjét. Az eddig vizsgált növények közül a legszélesebb körű szűrési tevékenységgel a borostyán (Hedera helix), a vitorlavirág (Spathiphyllum ’Mauna Loa’), a bambuszpálma (Chamaedorea seifrizii), a mexikói gyompálma (Chamaedorea elegans), a botpálma (Rhapis excelsa), az anyósnyelv (Sansevieria trifasciata ’Laurentii’), a tarka sárkányfa (Dracaena marginata), az illatos sárkányfa (Dracaena fragrans), és a krizantém (Chrysanthemum x morifolium) rendelkezik. Ők képesek csökkenteni a benzol, a formaldehid, a triklór-etilén, a xilol és a toluol jelenlétét, valamint a két sárkányfa kivételével a többiek még az ammóniát is.
A flamingóvirág (Anthurium andraeanum) szintén jelentős segítséget nyújt a formaldehid, a xilol, a toluol és az ammónia szűrése által. A formaldehid méregtelenítésében a filodendronok (Philodendron cordatum, P. domesticum, P. bipinnatifidum), a banán (Musa acuminata), az orchideák (Phalenopsis, Dendrobium), a csokrosinda (Chlorophytum comosum) és a szobafikusz (Ficus elastica) is tevékenyen részt vesznek.