Télen is naponta legalább kétszer ajánlott jó alaposan szellőztetni, mert a beltéri levegőben tucatnyi egészségkárosító anyag leselkedik ránk. Sőt, a beltéri levegő erőteljesebben szennyezett lehet, mint a kültéri, még nagyobb, ipari városokban is - figyelmeztet cikkében a Magyar Mezőgazdaság.
Vannak olyan praktikák, amellyel tisztábban tarthatjuk a szoba levegőjét. Mellőzzük a szőnyegeket, mert megül bennük a por és kényelmes fészket biztosít a poratkáknak. Hagyjuk az ajtó előtt a cipőnket, ezzel mérsékelhetjük a por, a sár, a pollen bejutását. Legalább hetente portalanítsunk mindent. A háziállatokat rendszeresen fürdessük meg kíméletes tisztítószerrel, illetve simogassuk át őket naponta szőrgyűjtőkesztyűvel.
Itt vannak a növények
A lap idézi a NASA-t, amely az illékony szerves vegyületek kiszűrésére egy 170 m2-es házba 15-18 kifejlett növény elhelyezését ajánlja, legalább 20 cm átmérőjű cserepekben.
Az eddig vizsgált növények közül a legszélesebb körű szűrési tevékenységgel a borostyán (Hedera helix), a vitorlavirág (Spathiphyllum ’Mauna Loa’), a bambuszpálma (Chamaedorea seifrizii), a mexikói gyompálma (Chamaedorea elegans), a botpálma (Rhapis excelsa), az anyósnyelv (Sansevieria trifasciata ’Laurentii’), a tarka sárkányfa (Dracaena marginata), az illatos sárkányfa (Dracaena fragrans), és a krizantém (Chrysanthemum x morifolium) rendelkezik. Ők képesek csökkenteni a benzol, a formaldehid, a triklór-etilén, a xilol és a toluol jelenlétét, valamint a két sárkányfa kivételével a többiek még az ammóniát is.
A flamingóvirág (Anthurium andraeanum) szintén jelentős segítséget nyújt a formaldehid, a xilol, a toluol és az ammónia szűrése által. A formaldehid méregtelenítésében a filodendronok (Philodendron cordatum, P. domesticum, P. bipinnatifidum), a banán (Musa acuminata), az orchideák (Phalenopsis, Dendrobium), a csokrosinda (Chlorophytum comosum) és a szobafikusz (Ficus elastica) is tevékenyen részt vesznek.
Így gondozd télen a szobanövényeidet
Persze a szobanövények is különös figyelmet érdemelnek télen. Íme címszavakban néhány jó tanács:
legyen elég fény,
ne öntözzük túl őket,
legyen elég páratartalom,
figyeljünk az ideális hőmérsékletre,
metsszük meg a futónövényeket,
figyeljünk a kártevőkre és lépjünk közbe. A cikk bővebben itt olvasható.