A geopolitikai feszültségek fokozódása, különösen az Egyesült Államok által bevezetett kereskedelmi korlátozások jelentős torzulást eredményezhetnek a globális piacokon. A kínai gazdaság lassulása lefelé nyomhatja az árakat, Európában pedig az infláció és a lassú GDP-növekedés okozhat gondot - kihívásokban bővelkedő év vár az agrárium szereplőire.
A 2025-ös év várhatóan jelentős kihívások elé állítja a globális terménypiacot. Csökkenő kereslet, geopolitikai feszültségek és növekvő kereskedelmi korlátok alakítják majd a folyamatokat – mondta dr. Potori Norbert, az AKI Agrárgazdasági Igazgatóságának vezetője a GOSZ Szántóföldi Szakmai Nap konferenciáján.
A globális gazdasági lassulás és az inflációs nyomás a középosztály fizetőképes keresletének csökkenéséhez vezetett, ami az állati eredetű élelmiszerek iránti kereslet visszaesését is eredményezte. Ez közvetlenül hat a takarmánygabonák piacára: világszerte csökken az importigény, miközben az energiahordozók ármozgásai is bizonytalanságot okoznak - számolt be a Agroinform.
Az USA lesz az egyik kulcsszereplő
A geopolitikai feszültségek fokozódása, különösen az Egyesült Államok által bevezetett kereskedelmi korlátozások és vámok jelentős torzulást eredményezhetnek a globális piacokon. Kína, a világ legnagyobb terményimportőre, a gazdaság lassulása miatt várhatóan csökkenti vásárlásait, ami lefelé nyomhatja az árakat.
Az eurózóna sem mentes a kihívásoktól. A lassú GDP-növekedés és a forint-euró árfolyam ingadozása további inflációs nyomást helyezhet a nemzetközi piacokra. A befektetők a dollár erősödését várják, ami az exportáló országok számára újabb nehézségeket okozhat.
Az európai búzatermelés 10%-os visszaesés után 6%-os növekedést hozhat, míg a kukorica és árpa piacán visszaesések várhatók. Oroszország és Ukrajna búzatermelésének csökkenése Észak-Afrika és a Közel-Kelet irányába tereli a keresletet, enyhítve az uniós piacra nehezedő nyomást.
A növényi olajok piacán is jelentős változások várhatók. A globális kereslet meghaladja a termelést. Ez oda vezethet, hogy minden elérhető repcemag és napraforgómag is a feldolgozókhoz kerül, emiatt pedig repcedara és napraforgódara is kevesebb lesz. Ez azállattartókat hátrányosan érinti.
2025-ben tehát összességében jelentős áringadozások várhatók. A forint gyengülése és a geopolitikai helyzet fokozódása pedig még tovább növelheti a piacok volatilitását.
A búzapiacban egyelőre nincs nagy növekedési potenciál, kukorica esetében erre jobbak az esélyek. Az olajnövényeknél viszonylag stabilan magas szintű jegyzésekkel számolhatunk a folyó gazdasági év első felében, később visszaesés várható.
Pozitívumok is vannak azért
A Haszon Agrárnak adott interjújában Nagy István agrárminiszter a pozitívumokról is beszélt. Szerinte idehaza beértek az eddigi agrárfejlesztések, az export is egyre nő, a feldolgozott termékek kivitele szintén, 2025-ben pedig újabb beruházási hullám indulhat.
A gazdák ugyanakkor saját bőrükön tapasztalják, hogy új növényi kultúrákat kell bevonniuk, mert például a kukorica termesztése kockázatossá vált. Itt van például a szója, amelynek kiemelkedően nőtt a termőterülete és a ciroktermesztési kedv is fellendült. Jól prosperált a primőrágazat, paprika, paradicsom, és ebben továbbra is nagy potenciál van.