sarlósmoly a paradicsomban
Fotó: Shutterstock

Óriási terméskiesés! Drágulhat a magyarok kedvenc zöldsége?

Marokkóban nagyon komoly hatással van a paradicsommoly a termésmennyiségre: a legfontosabb termesztőkörzetben 35 százalékos visszaeséssel számolnak, de van olyan régió, ahol teljesen megsemmisült állományokról szólnak a hírek. Mindez az európai fogyasztókat is érintheti, hiszen az észak-afrikai ország az EU első számú beszállítója.


Nagyon súlyos hatással van az idei termésre a paradicsomlevél-aknázómoly (Tuta absoluta) kártétele Marokkóban, írja a Magyar Mezőgazdaság.

Az országban a paradicsomtermesztés központja Agadir és környéke, ahol helyi források szerint 35 százalékkal csökken az eladható termésmennyiség. Minden bizonnyal az elmúlt hónapokra jellemző hőség és a paradicsommoly-populációk egyre komolyabb növényvédőszer-rezisztenciája vezethetett a mostani tömeges fertőzéshez.

A sarlósmoly néven is ismert kártevő közel tizenöt éve Magyarországon is aktív, nálunk azonban biológiai módszerekkel már megoldható a kontroll alatt tartása – ilyen jellegű védekezést viszont még mindig alig alkalmaznak Marokkóban.

A rendkívül kártékony sarlósmoly két fronton is ellehetetleníti a paradicsomtermesztést: a levelek károsításával drasztikusan csökkenti a növény élettartamát, a termés megrágásával pedig lényegében eladhatatlanná teszi az árut.

Azt egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy a kialakult helyzet milyen hatással lesz az Európai Unió legnagyobb paradicsombeszállítójának exportképességére.

Az Európai Bizottság adatai szerint 2023-ban összesen közel 500 ezer tonna friss paradicsom érkezett Marokkóból. Ez jóval több, mint a teljes behozatal (800 ezer tonna) fele, és nem sokkal kevesebb, mint az EU saját termelésének (6,3 millió tonna) 10 százaléka.

Ne hagyd ki!