Az átveréshez hamis Facebook-profilt és weboldalt is alkottak a bűnözők
Fotó: Shutterstock

A Magyar Posta nevében próbálkoznak a csalók

A Magyar Posta nevében olcsón kínálnak "át nem vett", valójában fiktív csomagokat bűnözők az interneten. A csaláshoz kamu képeket terjesztenek, valamint egy hamis weboldallal próbálják megszerezni az áldozataik pénzét. Mutatjuk, mire kell figyelni az ügyben.


Új trükkel próbálnak pénzt szerezni az áldozataiktól csalók

Újabb módszerekkel próbálnak pénz szerezni áldozataiktól internetes csalók. A napokban ezt az üzenet kezdték terjeszteni a Facebookon hamis képekkel ellátva, egy "Magyar Posta" nevű kamuprofilról, amit március elején regisztráltak:

Elveszett csomagok – 729 HUF. A Posta úgy döntött, hogy a több mint 6 hónapja tárolt elveszett csomagokat jelképes áron, 729 HUF értékesíti. Ingyenes kiszállítás Magyarországon. Megrendelés a posta honlapján.

A kamuprofilt nagyjából 1700-an követik. Viszont a posztok alatt gyanakvásra adhat okot, hogy az oldalon található felhívásokat csupán pár hete regisztrált "felhasználók" dicsérik.

A "posta honlapja" link a csalók weboldalára irányítja az áldozatokat. Ott a következő szöveg olvasható:

Gratulálunk! Ön mostantól résztvevője a Magyar Posta! Minden évben megrendezik a Magyar Posta Elveszett csomagos táborait. A Magyar Posta irányelveinek megfelelően ezek a tételek csak 729 HUF-ért kaphatók. Belül különféle árucikkeket találhat – az elektronikai eszközöktől kezdve a háztartási cikkeken át a kiegészítőkig és ajándékokig.

Ezt követően három kérdésre kell válaszolni, majd egy játék után véletlenszerűen kiválasztják a csomagot. A "sikeres játék" végén az oldal gratulál a csomaghoz és egy űrlap kitöltésére ösztönöz. Azon próbálják a bűnözők kicsalni az áldozatok adatait, aztán megszerezni a számlájukon lévő pénzt.

Megsokszorozódott a banki csalások száma Magyarországon néhány év alatt

Egyébként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a napokban közzétett adatai alapján több mint 18 ezer magyarnak csalták ki a bankszámlaadatait bűnözők tavaly, összesen nagyjából 23 milliárd forint kárt okozva az áldozatoknak.

Ellenben 2022-ben kevesebb, mint harmadannyi sikeres csalási kísérletet regisztráltak az országban, mint 2023-ban, valamint a kár nagyjából 9 milliárd forintot ért el. Sőt, 2019-ben összesen 58 esetben fértek hozzá a csalók az áldozatok bankszámláihoz, 437 millió forint kárt okozva. Tehát 4 év alatt több mint 300-szorosára nőtt a bankkártyaadatokkal sikeresen visszaélő banki csalások száma

Némi öröm az ürömben, hogy 2023 utolsó negyedévében az előző negyedévhez képest mintegy a harmadával csökkent a megvalósult csalások száma és összege. Ebben szerepet játszhatott egyrészt az ügyfelek ébersége, másrészt a bankok visszaéléseket szűrő rendszerei. Egyetlen negyedév kedvezőbb adatai azonban nem feltétlenül jelentik a hosszabb távú trend megváltozását

idéztük az MNB tájékoztatását a napokban.

Ne hagyd ki!