Eddig adott volt a lehetőség, hogy lehallgassák a beszélgetéseinket
Fotó: Shutterstock

Évek óta vártuk: Lehallgathatatlan lesz a Facebook Messenger

Nemcsak a külön chatelésben, hanem a főbeszélgetésben is megkapja a végpontok közötti titkosítást a Facebook Messenger összes felhasználója– jelentette be Mark Zuckerberg, a Meta vezetője.


Lehallgathatatlanná válnak a beszélgetések Facebook Messengerben

A szakértők régóta várták, hogy a Facebook Messengeren alapértelmezett legyen a végpontok közötti titkosítás, ami jelenleg az egyik legmagasabb biztonsági szint. Bár a funkció hosszú ideje elérhető a platformon, eddig opcionális volt. Külön titkosított beszélgetést kellett kezdeményezni a használatához.

Az újításhoz a Metának először újra kellett terveznie a chatelős programját. Viszont a napokban bejelentették, befejeződött a munka és fokozatosan mindenkinél aktiválódik a titkosítás - írja a HVG.

A végpontok közötti titkosítással gyakorlatilag lehetetlenné válik, hogy illetéktelenek hozzáférjenek a beszélgetésekhez. Így a Meta sem juthat hozzá az adatokhoz. Azonban a csoportos beszélgetéseknél továbbra is opcionális marad a funkció.

Egyébként a fejlesztéssel lehetővé válik, hogy a Messenger felzárkózzon a Meta másik népszerű üzenetküldő alkalmazásához, a WhatsApphoz, amely régóta használja a végpontok közötti titkosítást. De a Messengerbe más funkciók is érkeztek. Például 15 percen belül módosíthatók lesznek az elküldött üzenetek.

Betilthatja az EU a fizetős Facebookot és Instagramot

A Metával kapcsolatban arról is írtunk a héten, hogy panaszt nyújtott be ellenük az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) az illetékes hatósághoz. A BEUC szerint tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a techóriás az Unióban, amikor arra kötelezi a felhasználóit, hogy válasszanak: több ezer forintot fizetnek a reklámmentes szolgáltatásért, vagy engedélyezik az adatgyűjtést magukról. Az adatokat pedig célzott reklámokhoz használják fel.

Jogilag a legaggályosabbnak pedig azt látják a fogyasztóvédők, hogy nem használhatják az európaiak a portálokat, amíg nem választanak a két lehetőség közül.

Úgy vélik, ez különösen annak a fényében elfogadhatatlan, hogy a szolgáltatásokba maguk a felhasználók hordják a tartalmat. Ráadásul a Meta - például a YouTube-bal ellentétben - nem fizet semmit az általuk generált forgalomért.

Egyelőre kérdéses, mi lesz az ügy végkimenetele. Azonban szélsőséges esetben elképzelhető, hogy teljesen illegálissá nyilvánítják a gyakorlatot. Esetleg a Meta kötelezően fizetőssé is teheti a Facebookot és az Instagramot az EU-ban.

Viszont mindezeknél valószínűbb, hogy kompromisszum születik. Például a Meta a jövőben csak bizonyos szolgáltatások elérését biztosítja a Facebookon és az Instagramon a felhasználóinak, de azokat fizetés és követés nélkül. Azonban más szolgáltatások fizetősök lesznek. Ehhez hasonló módon weboldalak ezrei működnek jóideje.

Ne hagyd ki!