Sokat számít a megfelelő szigetelés és a korszerű fűtés
Fotó: Shutterstock

Ennyivel dobhatja meg a lakás értékét a korszerűsítés

Jelentős különbség mutatkozik a piacon kínált szigetelt és szigetelés nélküli lakóingatlanok átlagos négyzetméterárában egy friss elemzés szerint. Az is kiderült, egyes fűtési típusok mennyivel dobhatják meg a házak, lakások árát.


Sokat dob egy ingatlan értékén a megfelelő szigetelés és a korszerű fűtés

A fővárosban az eladó szigetelt iker-, sor- és családi házak átlagos négyzetméterára 880 ezer forint. 26 százalékkal több, mint a szigeteletleneké. A budapesti lakásoknál pedig 17 százalékkal nagyobb értéket jelent a szigetelés. Ott 1,01 millió forint az átlagára négyzetméterenként a szigetelteknek az ingatlan.com adatai alapján.

Egy-egy ház vagy lakás szigetelése nagyon jelentősen csökkentheti a fűtési kiadásokat, de ennek ellenére még jelentős a szigeteletlen lakóingatlanok aránya országszerte. Nem csupán a rezsiköltség leszorítása miatt éri meg egyre jobban leszigetelni a lakóingatlanokat, hanem azért, mert a beruházás miatt az ingatlan is értékesebb lesz. A szigetelt és korszerű fűtési rendszerrel rendelkező ingatlanok többletértéke még tovább erősödhet az idei fűtési szezonban. (…) Az ingatlanok energiahatékonyságának javítása még inkább megtérülő beruházás lehet a most kibontakozó közel-keleti feszültségek fényében, ami akár a világpiaci energiaárakra is hatással lehet

- idézi Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét a 24.

Az ingatlanos portál elemzése alapján a nagyobb vidéki városokban is jelentős eltérések mutatkoznak a szigetelt és szigeteletlen ingatlanok átlagos négyzetméterára között. Például a gyári házaknál az előbbieknél 797 ezer forint, vagyis körülbelül 60 százalékkal több, mint az utóbbiaknál. A lakásoknál pedig 810 ezer forint az szigetelt házak négyzetméterenkénti átlagára. 21 százalékkal több, mint a szigeteletleneknél.

A fűtési típusok alapján szintén jelentősen az értékkülönbségek, amit az is indokol, hogy az energetikailag leghatékonyabb fűtési rendszerű ingatlanok minősége eleve magasabb. Ez szintén. A legkorszerűbb fűtési megoldások közé sorolt hőszivattyús, mennyezeti vagy falfűtéses lakóingatlanoknál akár 20–50 százalékos lehet az ártöbblet. Fontos látni, hogy a korszerűbb fűtési rendszerek csak akkor jelentenek megtakarítást, ha az energiahatékonyan megtermelt meleget az ingatlan meg is tartja, vagyis szigeteléssel rendelkezik

- tette hozzá a szakértő.

Leszálló ágban van a hazai építőipar

Egyébként jóval a tavalyi szintje alatt van a magyarországi építőipar megrendelésállománya. Ez aggodalommal tölti el az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségét, azaz az ÉVOSZ-t. Úgy látják, a visszaesés miatt akár kivándorlási hullám is indulhat az építőiparból.

Az építőipar megrendelésállománya 30-40 százalékkal kevesebb, mint tavaly, amikor a lejtmenet elindult. További negatív irányú folyamatok előjele, hogy a kezdeti építési fázisban szükséges anyagok piacán a visszaesés már megközelíti az 50 százalékot. (…) A nagy gazdasági válság, 2008–2009 után 20-30 ezer építőipari szakembert vesztett a magyar piac. A külföldre szerződöttek közül az utóbbi években sokan hazatértek, fontos lenne őket itthon tartani. (…) Semmi esélyt nem látni a pozitív fordulatra energetikai fókuszú otthonfelújítási támogatási program nélkül

- nyilatkozta Juhász Attila, az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának és az Új ház Zrt. igazgatóságának az elnöke néhány hete.

A visszaesés az építőanyagok árának a csökkenését is hozta

A visszaesés talán egyetlen pozitívuma, hogy megszűntek az építőipar ellátási problémái. Sőt, keresletiből kínálatiba fordult a piac, ami árversenyt eredményezett.

Akinek megvan erre a kerete, tőkéje, most gyorsabban és könnyebben talál kivitelezőt, és kedvezőbb feltételekkel tud építőanyagot vásárolni, vagyis jobb áron tud építkezni, mint aki tavaly belevágott. Van jó néhány termék, például a szárazépítészeti termékek (gipszkarton és kiegészítői), betonacél, faanyagok és a táblás szigetelőanyagok (EPS, polisztirol), ahol az árkorrekció az év elejéhez képest két számjegyű, jellemzően már meghaladja a 20 százalékot is

- tájékoztatott Juhász Attila.

Azonban hozzátette, a magas gyártói költségek miatt nagyobb csökkenés nem valószínű.

Ne hagyd ki!