Kint is van az erről szóló rendelet
Fotó: Shutterstock

Újabb dohányterméket tiltanak be Magyarországon

Igazodik Magyarország az Európai Unió egyik irányelvéhez, mely kimondja, tilos olyan hevítéses dohánytermékeket forgalmazni, melyek ízesítése elfedi a természetes dohányízt. Az erről szóló hazai rendelet már meg is jelent a Magyar Közlönyben.


Betiltanak egy dohányterméktípust az Európai Unióban, így Magyarországon is

Az Európai Unió érvényes dohányirányelvét 2014-ben fogadták el. Ez kimondja, azokat a dohánytermékeket, melyekben az ízesítés elfedi a természetes dohányízt, nem lehet értékesíteni. Korábban ez vezetett például a mentolos cigaretták betiltásához.

A törvényt csak a hagyományos cigarettákra és a vágott dohánytermékekre alkalmazták ezidáig. Azonban a szabályzat értelmében más termékek is bekerülhetnek a tilalmi körbe, amennyiben a terméktípus dohánypiaci részesedése eléri a 2,5 százalékot. A hevítéses dohánytermékeknél ez megtörtént, ezért Brüsszel azokra is kiterjesztette az ízesítési tilalmat. A szabályozást idén július 23-ig kellett átültetniük az uniós tagállamoknak a jogrendjükbe.

Ezt tette meg Magyarország is a napokban, és a rendelet már meg is jelent a Magyar Közlönyben. A 24.hu megjegyzi, az uniós irányelvet 2023. október 23-ától kell alkalmazni, azonban a jogszabály a korábbi, nagyobb horderejű változtatásoknál tapasztalt logikát követi. Vagyis több felkészülési időt ad minden szereplőnek, így a piacokról 2024 őszétől tűnhetnek el végleg ezek a termékek. Ahogyan a rendelet fogalmaz:

Egy évig a dohány-kiskereskedelmi ellátó raktárába be lehet szállítani, és onnan – a véghatáridőig beszállított készlet kimerüléséig – a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet végző személy részére ki lehet szállítani.

Nem jó ötlet külföldről cigit rendelni

Egyébként egyre gyakrabban talál a NAV dohányzás helyettesítésére szánt nikotintartalmú termékeket a nemzetközi futárszolgálatok forgalmában. Ezeket többen interneten, külföldről rendelik, leggyakrabban Csehországból és Svédországból. Az ilyen árucikkek tagállamok közti szállításához és belföldi forgalmazásához is engedély kell. Ezek úgynevezett snüssz dohánygyártmánynak minősülnek, amit magánszemélyként a világhálón rendelni illegális.

Ezeket a termékeket minden esetben lefoglalja a NAV. Akkor is, ha a megrendelők fizettek utánuk adót a feladónak. Az érintett termékkategóriába sorolhatók például a füst nélküli dohánytermékek, a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú árucikke, valamint az elektromos cigaretták töltőfolyadékai is.

A termékek lefoglalása, elkobzása és megsemmisítése mellett a NAV akár 100 ezer forintot meghaladó jövedéki bírságot is kiszabhat.

Magánszemélyek belföldön csak nemzeti dohányboltban szerezhetnek be dohánygyártmányt. Az érintett termékeket külföldről behozhatják saját használatra, de csak a jogszabályban meghatározott, nem kereskedelmi mennyiségben.

Több mint háromszor annyiba került az ír cigi, mint a magyar

Az EU-n belül Bulgáriában (2,77 euró) volt a legalacsonyabb, Írországban (13,43 euró) a legmagasabb a dobozos cigaretták kiskereskedelmi átlagára januárban, de a magyar árszabás is (3,95 euró) a legkisebbek között szerepelt a Statista adatai alapján.

A második legdrágább ország Franciaország (10,19 euró) volt, a harmadik pedig Finnország (8,6 euró). A 26-os listán Magyarország a 19 helyet foglalta el. Előtte Horvátország (4,02 euró), mögötte pedig Románia (3,91 euró) állt. Azonban a romántól alacsonyabb áron kínálták a cigit a hazánkkal szomszédos Szlovéniában (3,81 euró) és Szlovákiában (3,46 euró) is. Az utóbbinál pedig csak a lengyeleknél (3,22 euró) és a bolgároknál volt olcsóbb a termék.


Ne hagyd ki!