Mutatjuk azt is, jelenleg mekkora egy friss diplomás átlagos bérigénye
Fotó: Shuterstock

Itt a lista a legkeresettebb hazai diplomákról

Trendriportot készített a Profession.hu, melyben a magyar munkaerőpiacon legkeresettebb diplomás szakképesítéseket, valamint munkaterületeket sorolja fel. A tájékoztatóból például az is kiderül, jelenleg mekkora egy friss diplomás átlagos bérigénye.


Ezek a legkeresettebb diplomák a magyar munkaerőpiacon

A Profession.hu adatbázisukból kiderül, a cégvezetés és menedzsment; a jog, jogi tanácsadás; valamit a marketing, média, PR volt a három legkeresettebb terület a munkavállalók részéről a diplomát igénylő munkaterületek között az elmúlt egy évben.

A munkáltatók pedig elsősorban a fogorvos, orvos, szakorvos; a minőségbiztosítási mérnök; a tanító, tanár, pedagógus; valamint a mérnök vezető területeken kerestek diplomával rendelkező alkalmazottakat.

Azt is közölték, a diplomás pályakezdők átlagos bérigénye jelenleg nettó 308 000 forint.

Az aktív, diplomás álláskeresők átlagos bérigénye a portálon megadott információk alapján jelenleg havi nettó 402 200 forint. A Profession.hu 2023 őszén megjelent HR körkép kiadványa arra mutatott rá, hogy a tavalyi évben a magyarországi munkáltatók 72 százaléka eszközölt béremelést, átlagosan 14 százalékot. A cégek toborzási eszköztárában a bér továbbra is kiemelt szerepet kap, a munkavállalók körében ugyanis is vezető motivációs tényezőről beszélünk

- tájékoztatott Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója a portál közleményében.

Kevesebb diplomásra lehet szükség

Hozzátette, csökkent a diplomát elváró hirdetések aránya az elmúlt években. Például amíg 2020-ban az összes hirdetés 34 százaléka tartalmazott felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot, 2022-ben csak 26 százalék. Ez az érték tavaly is hasonlóan alakult.

Évek óta tartó nemzetközi és hazai trendet, hogy a vállalatok számára a diploma mellett (vagy épp helyett) egyre fontosabbá válik a tanulási készség vagy az attitűd, amikor munkaerőt toboroznak. A gyorsan változó, innovációktól hangos környezetben ezek szerepe felértékelődik, így néhány szektortól eltekintve, elsősorban ezt keresik a cégek a jelöltek profiljában

- ismertette a szakember.

A magyar fiatalok többsége játszik a külföldi munkavállalás gondolatával

Az OTP Fáy Alapítványa pedig decemberben közölte az Impetus Research egyik reprezentatív felmérésének az eredményeit. Azok alapján négyből három 16 és 24 közötti magyar fiatal véli úgy, nem könnyű elhelyezkedni manapság pályakezdőként Magyarországon. A felsőoktatási intézményekben tanulók fele szerint pedig az iskolában tanultak csak kis mértékben, vagy egyáltalán nem segítik őket abban, hogy munkát találjanak.

Miden második megkérdezett képzeli el tíz év múlva a jövőjét külföldön, legfőképpen a magasabb fizetések és jobb munkakörülménye miatt. Azonban a fiataloknak csupán hat százaléka mondta biztosra, hogy 2033-ban is Magyarországon fog dolgozni.

Az említett korosztály 68 százaléka ítéli inkább rossznak az ország jelenlegi helyzetét. Továbbá nagyjából hasonló, egyharmad-egyharmad arányban vannak azok, akik Magyarország helyzetének romlását, illetve javulását várják tízéves távlatban.

Ne hagyd ki!