Másfél évnyi tesztidőszak után nem aratott osztatlan sikert a négynapos munkahét a Magyar Telekom vezetőinél. Lezárják a pilot időszakot, és úgy döntöttek, nem vezetik be széles körben a tesztelt munkarendet.
Véget ér a négynapos munkahét tesztidőszaka a Telekomnál
2022 nyara óta teszteli a Magyar Telekom, hogy változatlan alapbér és feladatok mellett, négynapos munkahéten el tudják-e érni az alkalmazottak ugyanazt a teljesítményt, mint öt napban. Emellett érdekelte őket például az is, hogyan alakul a dolgozók hangulata, a fluktuációjuk, illetve miként változnak a betegszabadságok, ha a rövidebb munkaidőben dolgoznak.
A tesztekbe bevont 300 kollégájuk a vállalati pozíciók egészét lefedte. A változásokat egyebek mellett kérdőíves felmérésekkel és mélyinterjúkkal is vizsgálták.
A tesztidőszak végéhez közeledve arra jutottak, nem minden terület és kollégájuk tudja ugyanolyan hatékonysággal ellátni a feladatait négy napban. Emellett hosszabb távon kihívást jelent a vegyes munkarendű csapatok összehangolása is.
Az eredmények tükrében a hagyományos munkarend szerint dolgozunk tovább, de továbbra is keressük azokat az új megoldásokat, melyek a munka-magánélet egyensúlyát és a kollégák elégedettségét támogatják
- idézi Rékasi Tibort, a Magyar Telekom vezérigazgatóját a ITBusiness.
Van, akinek kevés lehet a négynapos munkahét
Egyébként a Gallup és a Bentley University közös felmérése rámutat, az amerikai munkavállalók valamivel több mint háromnegyede úgy gondolja, jobban érezné magát, ha kevesebb napot kellene dolgoznia hetente. Sőt a válaszadók szerint ez „rendkívül” pozitív hatást gyakorolna rá - írja a CNN.
A tapasztalatok is meglehetősen jók a négynapos munkahéttel kapcsolatban, de - ahogyan azt a Telekom példája is mutatja - vannak kivételek. A Gallup 2022-ben is készített egy hasonló felmérést több mint 12 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott bevonásával. Nekik a nyolc százalékuk dolgozott heti négy napot. Az utóbbiak nem számoltak be arról, hogy jobban éreznék magukat, viszont azt mondták, sokkal gyorsabban kiégnek.
A kiégés a munkához kapcsolódó szindróma. Ha az embert arra kényszerítik, hogy négy napba sűrítse a munkáját, amelyet szívesebben végezne el öt nap alatt – és ráadásul hosszabbá válik a munkanapja is –, akkor az kiégést okozhat. (...) Sokat számít a munka helyszíne is. Azoknak, akik kénytelenek a munkahelyükön dolgozni, hasznos lehet a négynapos munkahét, mert biztosít bizonyos fokú rugalmasságot. A távmunkában dolgozók azonban élvezik ezt a rugalmasságot, így a számukra kevésbé fontos a kevesebb napból álló munkahét
- idéztük Jim Hartert, a Gallup munkahelymenedzsmenttel foglalkozó vezető kutatóját novemberben.