Egy friss kutatás szerint semmilyen tartós javulást nem érnek el velük a cégek
Fotó: Shutterstock

Kétes eredményűek a dolgozók mentális jólétét célzó programok

Arra világít rá egy friss kutatás, hogy gyakorlatilag eredménytelenek azok a programok, amelyeket a cégek az alkalmazottjaik mentális egészségének megőrzése érdekében szerveznek. Szinte semmilyen maradandó hatásuk nincs a dolgozókra.


Haszontalanok lehetnek a dolgozók szellemi egészségét célzó vállalati programok

Egyre több a dolgozók mentális egészségét célzó céges program (például a szaktanácsadások, a csapatépítések, a „mindfulness-workshopok” vagy a foglalkozások „coach”-okkal), azonban egy frissen publikált brit kutatás szerint ezeknek semmilyen maradandó hatásuk nincs. Az alkalmazottak nem érzik tőlük jobban magukat. Sőt, az sem számít, hogy felkínálják-e nekik erre a lehetőséget, vagy sem.

Ez szakmától és munkatípustól függetlenül megfigyelhető.Vagyis a cég által felkínált életvezetési tanácsadástól például sem a gyári, sem az irodai dolgozónak nem lett jobb

- írja William J. Fleming szociológus, a tanulmány szerzőjének tájékoztatása alapján a Qubit.

Azok pedig, akik stresszkezelő vagy időmenedzsment tanfolyamon vettek részt, általában még nagyobb stresszről és időzavarról számoltak be később. Azonban ennek az okai nem tisztázódtak.

A kutatás az Egyesült Királyság Legegészségesebb Munkahely-programjának adatait vizsgálta, valamint 233 munkahelyről mintegy 46 ezer megkérdezett válaszait elemezte. De Fleming korábbi vizsgálatai is hasonló eredménnyel zárultak.

Azonban ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy minden mentális jóllétet célzó vállalati program teljesen felesleges. Az is az eredménytelenség forrása lehet, hogy a cégek nem megfelelő foglalkozásokat választanak.

Kisebb az előléptetés esélye, de boldogabbá tehet a távmunka

Egyébként az amerikai Resume Builder kutatása kimutatta, a távmunkában dolgozókat kisebb eséllyel léptetik elő, mint a fizikailag az irodában tevékenykedő társaikat. Azonban stresszből is kevesebb juthat nekik.

Az 1190 fő részvételével készült felmérés szerint amíg a home office-ban lévők 42 százaléka kapott előléptetést az idén, addig az irodában dolgozók 55 százaléka. Viszont a hibrid munkavégzésnél ez az arány az utóbbi értékhez nagyon közeli, 54 százalékos volt – számolt be róla a Business Insider.

Az is kiderült, a távmunkások 41 százaléka kapott legalább 10 százalékos béremelést az idén. Ezzel szemben az irodai és hibrid munkavállalók 50 százaléka.

Azonban a felmérés arra is rávilágított, a home office-ban dolgozók boldogabbak lehetnek az irodába járó kollégáiknál. A távmunkások kevesebb stresszről és boldogtalanságról számoltak be: 8 százalékuk minősítette a mentális egészségét „rossznak vagy szörnyűnek”, szemben az irodában dolgozók 11 százalékával. Emellett az irodai alkalmazottak 43 százaléka jelentett magas stresszszintet, viszont a home office-osoknál ez az érték "csupán" 30 százalék volt.

Az is kiderült, az irodai munkavállalók fele tervez új állást keresni a következő évben. Ezzel szemben a távmunkások nagyjából harmada készül ugyanerre.

Ne hagyd ki!