Egy friss kutatás a stresszszintjük alapján állított rangsorba nagyvárosokat. Eszerint - pontosabban a megkérdezett, nem hazájukban élő britek véleménye alapján - a világ egyik legstresszesebb városa Budapest lehet. Mutatjuk azt is, melyik szerintük a legnyugodtabb város.
Nagyos stresszes városnak tartják Budapestet a britek
A William Russell arra kért nem a hazájukban élő briteket, 10-es skálán pontozzák az általuk ismert nagyvárosokat a stresszszintjük alapján (1-es a legkevésbé, 10-es pedig a leginkább stresszes). Az az eredmény született, hogy a legstresszesebb város Budapest lehet 5,77-es értékkel. A sorban utána Róma, illetve Athén következett. Az angol nyelvű városok között pedig New York végzett legelőrébb a listán.
A felmérés alapján a GB News felsorolta a legkevésbé stresszes városokat is. Eszerint Bécsben lehet a legalacsonyabb a stresszszint, hiszen mindössze 2,67 pontot kapott. A VG megjegyzi, az osztrák főváros mögött előkelő helyen szerepel München, Koppenhága, Madrid és Dubaj is.
A kutatás eredménye szerint az Egyesült Királyságban a skóciai Edinburgh lehet a legmegnyugtatóbb. Azt követi a sorban Birmingham és London.
Kiderült, mennyire környezetbarát az európai nagyvárosok tömegközlekedése
Egyébként 42 európai nagyvárost rangsorolt a szén-dioxid-mentesített tömegközlekedésben elért eredményeik alapján a több mint 80 kibocsátásmentes mobilitásért kampányoló szervezetet tömörítő Tiszta Városok Kampánya (CCC) is. Minden települést szintén tízes skálán értékeltek olyan tényezők szerint, mint a megosztott elektromos autók, kerékpárok és e-rollerek elérhetősége, a használatban lévő zéró emissziós buszok száma és az elektromos töltőpontok mennyisége. A legkisebb bevont város a 195 ezer lakosú Lille, a legnagyobb pedig a nagyjából 9 milliós London volt – írja az Euronews Green. A lista elején a következő városok végeztek:
- Koppenhága
- Oslo
- Párizs
- Amszterdam
- Hamburg
- Helsinki
- Milánó
- Lyon
- Ljubljana
- Lisszabon
Az öt legrosszabb eredményt mutató település Edinburgh, Birmingham, Granada, Dublin és Manchester. Budapest ezen a listán a 17. lett.
A CCC tágabb értelemben vett városi mobilitási rangsorjelentésével összehasonlítva olyan városok teljesítenek jobban, mint Milánó, Ljubljana, Budapest és Szófia. A szakemberek véleménye szerint ez arra világít rá, hogy a megosztott és zéró emissziójú közlekedésben való előrelépést nem feltétlenül a finanszírozás korlátozza. Úgy látják, azok a városok, amelyek nem tartoznak a leggazdagabbak közé, jó szabályozási keretekkel és előremutató tervezéssel is haladást tudtak elérni a zéró emisszió irányába.