Hadihajót is nyomtattak vele az USA-nak
Fotó: Shutterstock

Hajókat és házakat is készít ez a 3D-nyomtató

Gigantikus 3D-nyomtatóval is készítenek házakat és hajókat az Egyesült Államokban. A készüléknek egy hónap alatt sikerült csatahajót nyomtatnia a Védelmi Minisztériumnak. Pedig a hagyományos módszerrel ez a munka nagyjából egy évig tartott volna.


Csatahajó is készül 3D-nyomtatóval

Az amerikai Maine Egyetemen új Guinness-rekord született. Létrehozták a világ legnagyobb, polimert használó 3D-nyomtatóját. Az új szerkezet nagyobb vízi járműveket is képes gyártani, meglehetősen rövid idő alatt. Például a 3Dirigo nevű hajóval 72 órán belül elkészült. Egy hagyományos módszerekkel egy évig tartó csatahajóprojektet pedig egy hónap alatt befejezett.

Azonban a PCWorld megjegyzi, a Factory of the Future 1.0 nevű nyomtató nemcsak hajók, hanem más, nagy struktúrák, például épületek, hídelemek és szélturbinák alkatrészeinek elkészítésére is használható.

Az eszköz óránként 230 kilogramm anyagot képes nyomtatni, 10 méter szélességben és 30 méter hosszúságban, akár 5,5 méter magasságig. Ez a kapacitás egy egyszintes épület kialakításhoz is elegendő lehet.

3D-nyomtatott vegán ”lazac” került osztrák boltok polcaira

Egyébként a Revo Foods élelmiszer-technológiai startup 3D-nyomtatott vegán ”lazacterméke” jelent meg ausztriai boltokban tavaly. Az IFLScience szerint ez lehet az első 3D-nyomtatással készülő élelmiszer, ami kiskereskedelmi forgalomba került. A Business Insider pedig arról ír, mostanra több európai országban is beszerezhető a termék.

A lazacalternatíva - más húspótló termékekhez hasonlóan - olyan mikoproteinből készül, amely fonalas gombákból származik. A termék igen egészséges, hiszen számos vitamint és omega-3 zsírsavat tartalmaz. Emellett a 9,5 százalékát tehetik ki fehérjék. Igaz, ez kevesebb mint a fele egy hagyományos lazachús fehérjetartalmának, ami durván 22 százalék.

A technológia nagy előnye, hogy fenntarthatóbbá teheti az élelmiszertermelést. Márpedig a fenntarthatóság pontosan a halászati ágazatban jelent különösen nagy gondot. A számítások alapján a globális halállomány 34 százaléka lehet túlhalászott. Emellett az élelmiszeripar felelős a globális üvegházhatású gázkibocsátás több mint egynegyedéért. A Revo Foods honlapja szerint a vegán „lazac” 3D-nyomtatása 77-86 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki és 95 százalékkal kevesebb édesvizet használ fel, mint az élő lazac kifogása és feldolgozása.

Ne hagyd ki!