Panaszkodnak a bányászok: egyre nehezebben találnak aranyat, egyre problémásabb a finanszírozás, valamint a bányák üzemeltetése is. Emiatt sok bányász jövője lehet kérdéses.
Nem megy a legjobban az aranybányászoknak manapság
Aggodalmát fejezte ki az Arany Világtanács (WGC) a globális aranybányászat jövője miatt. Úgy látják, egyre nehezebb új lelőhelyeket találni. A termelés 2016 és 2018 között tetőzött, azóta pedig stagnálás figyelhető meg – írja a CNBC.
Ugyan négy százalékkal bővült az aranytermelés 2023 első negyedévében is, ám az iparág hosszútávú kilátásai kevésbé ígéretesek.
Az Egyesült Államok Földtani Intézetének becslése szerint a világban körülbelül 57 ezer tonna kitermelhető aranytartalék lehet. Azonban a bányászat bővítését nehezíti az egyre szigorúbb feltételekhez között kormányzati engedélyek megszerzése, valamint a jelentős infrastrukturális beruházások szükségessége. Ráadásul a nagy tőkeigénye mellett az aranybányászat időigényes folyamat is, így gyakran évtizedekig tart.
A Vg megjegyzi, az arany árfolyama idén csúcsokat döntött, egyebek mellett a kínai kereslet növekedése és a nemzetközi konfliktusok hatására. Az aranyat unciáját 2322 dolláron jegyezték hétfőn.
Magyarország aranytartaléka jelentős
Az elmúlt évek globális gazdasági és politikai feszültségei növelték az arany szerepét a nemzetközi pénzügyi rendszerekben. Az arany, mint biztonságot és stabilitást képviselő befektetési eszköz, fokozott figyelmet kapott a jegybankoktól, amelyek jelentősen növelték aranytartalékaikat. Különösen Kína, Törökország, India, Japán, Lengyelország és Csehország emelkedtek ki a jegybanki aranyvásárlásokban az utóbbi években.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szintén nagyokat lépett a magyar aranytartalék növelése érdekében az elmúlt években. Például csak 2018-ban nagyjából megtízszerezte a korábbi, 3,1 tonna aranytartalékát.
2021-ben pedig további 63 tonna arany vásárlásával Magyarország tartalék 94,5 tonnára nőtt. Ezzel az ország az élre került a régióban az egy főre jutó aranytartalék tekintetében. Annak ellenére, hogy a lengyelek és a csehek 2023-ban szintén jelentős mennyiséget vásároltak a nemesfémből.
Ezek az intézkedések megerősíthették Magyarország pénzügyi stabilitását és javíthatták a gazdaság nemzetközi megítélését egy olyan időszakban, amikor a globális gazdasági környezet rendkívüli bizonytalanságokkal küzdött.