A Google keresőmotorja egyeduralmának vetne véget a Bing a világpiacon. Egy működő mesterséges intelligenciával turbózná fel a saját teljesítményét. Ezzel új korszakban léphetnének az internetes böngészések.
Megszorongathatja a Bing a Google-t
A Yahoo! lecsengése után egyeduralkodóvá vált a Google az internetes keresők között. Ugyan a Microsoft többször próbálta megtörni az Alphabet (a Google anyacége) egyeduralmát ezen a területen, de a Bing keresőmotorja nem lett túl népszerű.
Azonban az Information értesülései szerint minden eddiginél komolyabb fegyverrel szállna szembe a Bing a Google-lel. A ChatGPT technológiáját használná a keresési találatok megjelenítésénél.
Néhány hete tette elérhetővé a fejlesztő OpenAI cég a ChatGPT chatbotját a nagyközönségnek. A mesterséges intelligenciát (MI) használó chatbotokkal hasonlóan társaloghatunk írásban, mintha egy személlyel tennénk egy chatfelületen. Azonban a bot a kommunikációhoz jellemzően az interneten talált tudásanyagot használja fel.
Az OpenAI mesterséges intelligenciájával a Bing emberibb választ adhatna a kérdésekre. Emellett a néha nehezen kitalálható keresőkifejezések helyett egyszerűbb kérdéseket lehetne feltenni a keresőmotornak. Továbbá a Bing a Google-höz hasonlóan egyből értékes információkat nyújthatna a linkgyűjtemények helyett vagy mellett.
Iparági pletykák szerint a Bing akár március vége előtt felkínálhatja a ChatGPT-vel megerősített funkciókat.
A Qubit megjegyzi, hogy a Microsoft különleges kapcsolatot ápol az OpenAI-jal: 2019-ben egymilliárd dollárt fektetett a mesterséges intelligenciát kutató vállalatba. Emellett exkluzív felhasználásra kötött szerződést a GPT-3 nevű szövegalkotó modellre, amely továbbfejlesztett (GPT-3.5) verziójára épül az elmúlt hetekben nagy port kavart chatbot is.
A Google korábban közölte, hogy egyelőre nem tervez mesterséges intelligenciát használó chatbotokat alkalmazni a kereséseknél. Ezt azzal indokolták, hogy azokkal komoly problémák vannak az elfogultságuk miatt és a tényszerűségük területén. Azonban a Google is használ nagy nyelvi modelleket a felhasználóbarát netes böngészés érdekében.
Népszerű az egyetemisták körében
A hasonló chatbotok és programok legnagyobb felhasználói az egyetemisták, akik egyre gyakrabban az MI-vel íratják meg a beadandó esszéiket. Az egyetemre járóknak gyakran kell nagy mennyiségű szöveget előállítaniuk, ami igencsak időigényes. Viszont a chatbot pillanatok alatt elkészül vele helyettük, és meglehetősen olcsón, nem ritkán ingyen dolgozik. Azonban a mesterséges intelligencia leginkább az angol nyelvben jeleskedik, így elsősorban az Egyesült Államokban terjedt el a gyakorlat a felsőoktatásban.
A jelek szerint az egyetemi oktatók nem lelkesedtek a hallgatók MI-s megoldásaiért, viszont kétségbe sem estek miatta. Mint mondták, az algoritmusok hiába generálnak szemantikailag és szintaktikailag helyes szöveget, a tartalom általában nem koherens. Baj van a gondolatmenet logikájával, és gyakran közölnek nem odavágó adatokat. Egyszerűbb szövegeket, például sport és tőzsdei híreket könnyen elő tudnak állítani, azonban tudományos dolgozatok megírására és értékelhető irodalmi művek előállítására egyelőre képtelenek.