132 országot vizsgált az ENSZ
Fotó: Shutterstock

Itt állunk az innovációs világrangsorban

A világ 132 országát rangsorolta az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) az innovációik alapján. A felsorolásuk első és harmadik helyén is európai ország szerepel. Magyarország is rajta van a listán, meglehetősen elől.


Az ENSZ szerint Svájc a világ leginnovatívabb országa

Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) friss tanulmánya szerint tavaly ismét Svájc volt a leginnovatívabb ország a világon. Utánuk az Egyesült Államok és Svédország következett. A lista végén Burundi, Irak és Guinea állnak. Magyarország a 35. helyet foglalja el a vizsgált 132 nemzet között.

Az országokat 80 szempont alapján vizsgálta az ENSZ. Például olyan területekre fókuszáltak, mint a befektetések, az oktatás, a kutatásokra fordított finanszírozás vagy az online termékek fejlesztése.

Ugyan a lista első húsz helyén főleg európai országok szerepelnek, azonban olyan nemzetek is igen jó helyen végeztek, mint például India, Indonézia, Pakisztán, Üzbegisztán és Brazília.

Viszont a WIPO felhívja rá a figyelmet, hogy a kockázati tőkebefektetések megcsappanása több ország innovációs erejére igen kedvezőtlenül hathat. Arról tájékoztattak, hogy 2022-ben 40 százalékkal, 2023 első hat hónapjában pedig további 47 százalékkal csökkent a kockázati tőkebefektetések értéke éves alapon. A VG megjegyzi, a visszaesést elsősorban a kamatlábak emelkedésével magyarázza a szervezet.

Itthon is felmérték a hazai K+F képességeket 

Egyébként a chiphordozó kerámialapkák fejlesztési és gyártási kapacitásainak kialakítása érdekében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium is felmérte a hazai K+F képességeket a nyáron. Úgy találták, a gyártókapacitás középtávon kiépíthető.

A COVID alatt tapasztalt chiphiány rámutatott egész Európa sérülékenységére, miközben hazánk jelenleg is világszínvonalú anyagkutatási képességekkel rendelkezik. Erre a tudásra építve, a fejlett technológiai piacra való belépéssel jelentősen növelhető a magyar gazdaság versenyképessége és szuverenitása, egyúttal jelentősen csökkenthető az ország nemzetközi kitettsége

- idéztük Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkárt.

A politikus megjegyezte, technológiailag gyorsan változik a félvezető üzletág, valamint kiemelkedő a fejlesztési tevékenység az értéklánc minden szakaszában.

A széleskörű innovációs tevékenység okán a projekt és a későbbi fejlesztések érdemben járulnak hozzá a magyar gazdaság technológiai fejlettségének előmozdításához, az Ipar 4.0 folyamataihoz, az ipar technológiaváltásához

- mondta az államtitkár.

Ne hagyd ki!