Minden második töröknek volt vagy van kriptodevizája
Fotó: Shutterstock

Ezekben az országokban a legnépszerűbbek a kriptovaluták

Úgy tűnik, leginkább azzal magyarázható, ha egy ország lakossága nagy arányban vásárol kriptodevizákat, hogy magas az infláció és kiszámíthatatlan a gazdasági környezet. De van arra is példa, hogy erős a gazdaság és jó a pénzügyi helyzet, mégis sok a lakossági kripto.


Van olyan országok, ahol minden második lakosnak van vagy volt kriptovagyona

Világszerte rohamosan nő azok száma, akik birtokolnak vagy korábban birtokoltak kriptoeszközöket – állítja a Statista egy friss kutatásra hivatkozva. A Chainalysis elemzőcég szerint pedig elsősorban azokban az országokban kapott rá a lakosság a kriptodevizákra, amelyekben magas az infláció és kiszámíthatatlan a gazdasági környezet. Azonban van arra is példa, hogy erős a gazdaság és jó a pénzügyi helyzet, mégis sok a lakossági kripto. De soroljuk, mely államokban rendelkezett vagy rendelkezik kriptoval a lakosok legnagyobb hányada manapság:

  1. Törökország: a lakosság 52 százaléka
  2. Nigéria: 47 százalék
  3. Egyesült Arab Emírségek: 31 százalék
  4. Indonézia: 29 százalék
  5. Brazília: 28 százalék
  6. India: 27 százalék
  7. Argentína: 26 százalék

A VG megjegyzi, az Egyesült Arab Emírségek kilógnak a sorból, azonban ott a kormányzat is támogatja a kriptoeszközök terjedését. Egyébként Európában hasonló a helyzet Svájcban is, ahol a lakosság 21 százalék már birtokolt kriptodevizát.

Bezuhant az NFT-k értéke

Az utóbbi időben a hagyományos kriptovaluták mellett sokan fektettek például NFT-kbe is, amik - némileg leegyszerűsítve - műalkotások digitális lenyomatai. Olyan zsetonok, amelyek nem cserélhetők egymásra. Gyakran úgy tartják számon ezeket, mint digitális vagyonok – például művészeti gyűjtemények - tulajdonjogának bizonyítékait. Viszont a kritikusai régtől úgy vélik, az NFT-k túlhájpoltak és túlárazottak. Úgy tűnik, az idő őket igazolja.

Az egykoron legértékesebbnek számító NFT-képkollekció, a majomképes Bored Ape Yacht Club képei korábban dollármilliókért cseréltek gazdát. Például a Sotheby’s aukciósház 24,4 millió dollárért (akkori árfolyamon durván 7,3 milliárd forintért) adott el egy világsztárokkal is reklámozott, 101 darabos Bored Ape Yacht Club NFT-készletet.

Azonban az NFT-k ára az elmúlt hónapokban bezuhant. Például Justin Bieber 1,2 millió dollárért vásárolt majmos NFT-je 2023 elejére „csupán” 69 ezer dollárt ért. Jack Dorsey legeslegelső tweetjéből készült NFT-ért pedig valaki 2,9 millió dollárt fizetett korábban, de idén júniusban csak 1871 dollárra sikerült megválnia tőle.

Perelnek a befektetők

Persze sok befektető csalódott és perel. A tavalyi év végén csoportos keresetet adtak be az NFT-képeket készítő Yuga Labs és annak vezetői ellen. Azzal vádolják őket, titokban fizettek a hírességeknek, hogy reklámozzák a majomképeket, így emelték meg mesterségesen az árukat.

Néhány hete pedig beperelték a Sotheby’s-t is, mert úgy látják, összejátszott a Yugával. A véleményük szerint megtévesztő árverésekkel hamisították meg a képek valós értékét. Ezért 5 millió dollár kártérítést követelnek.

A Sotheby’s és a Yuga Labs persze tagadja a vádakat.

Ne hagyd ki!