Igaz, hogy enyhülni látszik az infláció hónapról-hónapra, azonban, ha visszatekintünk az év legelejére, egyes minden háztartásban alapvető termékeknél nagy különbségeket látunk az árcédulákat illetően. A Központi Statisztikai Hivatal tízes listáján azok a hétköznapi termékek szerepelnek, amelyek január óta a legnagyobb százalékban drágultak.
Ahogy már nemrég megírtuk, a korábbi hónapokra jellemző mértékhez képest kevésbé növekszenek az élelmiszerárak itthon. Míg tavaly ilyenkor 31,1 százalék volt az éves árváltozás, idén augusztusban ez csupán átlagosan 12 százalék. Továbbá 22 hónappal korábbra, 2021 októberéig kell visszamennünk ahhoz, hogy ilyen alacsony éves áremelkedéses számot találjunk a közelmúltban. Azonban van pár olyan háztartási termék, amely idén év elejéhez képest is még pluszban, brutálisan megdrágultak.
Ezt is olvasd el: Lehet számolgatni, kijöttek a friss, júliusi kereseti adatok
Ahogy a jelentésből kiderül a júniusi 387-ról szinte duplájára, 730 forintra szökött fel itthon a sárgarépa kilogrammonkénti országos átlagára egy hónap leforgása alatt (47 százalékos árnövekedés). Egy másik gyakran használt élelmiszer, a vöröshagyma ára is erősen megugrott a január óta. Kettőjük közé, ezüstérmesként becsúszott még a mosópor, amely talán még jobban nélkülözhetetlen termék a mindennapokban.
Ez is érdekes lehet számodra: Nem a nyererészkedés miatt drága a Balaton
Íme a tízes lista és a éves áremelkedést mutató százalékok (január-július):
- Sárgarépa (kg) – 81,1%;
- Mosópor (1,4-3,75 kg-os kiszerelés) – 79,7%;
- Vöröshagyma (kg) – 72,9%;
- Brikett, (100 kg) – 71,1%;
- Egységesen fűrészelt tűzifa, (100kg) – 65,5%;
- Étkezési só (kg) – 63,8%;
- Korai burgonya (kg) – 47,6%;
- Fűszerpaprika (kg-ra átszámítva) – 44,8%;
- Félbarna kenyér (kg) – 40,7%;
- Félkész hasábburgonya (0,75-1 kg) – 40,6%.