Két magyar település is dobogós - egyik első, a másik harmadik helyezett - abban a brit összeállításban, amely az európai turistacélpont városokat rangsorolja a legalacsonyabb éttermi söráraik alapján. Soroljuk az első tíz, illetve az utolsó helyezetteket is.
Debrecenbe kéne menni, egy korsó sört kéne venni
260 város szerepel abban az összehasonlításban, amelyben a Numbeo az európai nagyvárosokat rangsorolja a legalacsonyabb éttermi söráraik alapján. Ugyan a lista tartalmaz oroszországi és ukrajnai településeket is, valamint a Moszkvával rendkívül szoros kapcsolatokat ápoló fehérorosz fővárost, Minszket, a Daily Mail ezeket nem tekinti turisztikai célpontoknak.
Viszont a legkedvezőbb éttermi söráraik alapján a turistacélpontok között a három dobogós helyből kettőn is magyar város áll: az első helyezett Debrecen, a harmadik Szeged.
A hajdúsági megyeszékhely Magyarország második legnépesebb városa. Ott a legolcsóbb, fél literre vonatkozó éttermi sörár 92 penny (nagyjából 400 forint) a portál szerint (az nem derül ki pontosan hol mérik ennyiért az árpalevet). Csongrád-Csanád vármegye székhelyén - lakosságszám alapján Magyarország harmadik legnagyobb városában - pedig 1,15 fontért (500 forint) is kapni egy korsó sört egy helyi vendéglátóhelyen. A két magyar település közé a moldovai Chisinau furakodott be a második helyre, 1,13 fontos árszintjével.
Egyébként még egy magyar város, Budapest szerepel a felsorolásban. Hazánk fővárosa is meglehetősen olcsónak számít az 1,85 fontos (800 forint) árszintjével a kontinens nagyvárosai között. De mutatjuk a tízes listát!
Európai turistacélpont nagyvárosok, ahol a legolcsóbban kapható étteremben sör:
- Debrecen, Magyarország - 92 penny
- Chisinau, Moldova – 1,13 GBP
- Szeged, Magyarország - 1,15 GBP
- Szczecin, Lengyelország – 1,18 GBP
- Eperjes, Szlovákia – 1,22 GBP
- Burgasz, Bulgária – 1,30 GBP
- Marosvásárhely, Románia – 1,32 GBP
- Mostar, Bosznia-Hercegovina – 1,33 GBP
- Banja Luka, Bosznia-Hercegovina – 1,33 GBP
- Nagyszeben, Románia – 1,41 GBP
Valamint ezekben az európai városokban lehet étteremben a legdrágábban sörözni:
- Reykjavík, Izland - 8,21 GBP
- Bergen, Norvégia – 8,09 GBP
- Stavanger, Norvégia – 7,75 GBP
- Espoo, Finnország – 7,65 GBP
- Trondheim, Norvégia – 7,38 GBP
- Oslo, Norvégia – 7,35 GBP
- Genf, Svájc – 7,24 GBP
- Lausanne, Svájc – 7,24 GBP
- Zürich, Svájc – 7,24 GBP
- Bázel, Svájc – 7,23 GBP
Véget érhetett a hazai sörforradalom
Egyébként söripari forradalom zajlott az elmúlt évtizedben Magyarországon, köszönhetően a kisüzemi sörök terjedését segítő szabályozásnak. Sorra nyíltak a kisebb sörfőzdék, jelentek meg új sörtípusok, illetve fejlődtek a nagyüzemek is. Azonban ebben az évtizedben valami nagyon megváltozott.
A sörgyártók tavaly keményen küzdöttek az elszálló energia- és alapanyagárakkal, az ebből eredő termelési nehézségekkel, de visszatekintve elmondható: ha nehezen is, de nagyobb visszaesés nélkül zárták az évet
- idéztük Kántor Sándort, a legnagyobb hazai gyártókat tömörítő Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatóját a napokban.
Azonban úgy tűnik, a nagyüzemeknél jóval nehezebb helyzetbe kerültek a kisebb sörgyártók. Gyenge Zsolt, a Fóti Sörfőzdék vezetője, valamint a Kisüzemi Sörfőzdék Országos Egyesületének az elnöke szerint az energiakrízis a kis főzdékre különösen rossz hatással volt. Emellett a szakképzett munkaerő hiánya, és bizonyos alapanyagok árának az elszállása is nagyon kedvezőtlenül érintette a szektort.