Megvehetik a bérlők az önkormányzati lakásukat, méghozzá jelentős kedvezménnyel. Ezt tartalmazza egy friss törvényjavaslat. Mutatunk egy konkrét számítást.
A Böröcz László fideszes képviselő által benyújtott javaslat szerint azok a bérlők vehetnék meg a lakásokat, akiknek 2020. december 31-én már fennállt a bérleti jogviszonyuk. A vételi jog a bérlőt, a bérlőtársakat egyenlő arányban, a társbérlőt az általa kizárólagosan használt lakóterület arányában, illetve ezeknek a személyeknek az egyenes ági rokonát, valamint örökbe fogadott gyermekét illeti meg.
Mennyiért?
Az ingatlanok forgalmi értékét az önkormányzatoknak kell a vételi joggal rendelkezővel közölni hat hónapon belül, amennyiben ezt nem teszi meg, akkor az állam fogja megállapítani az összeget.
A vételárat a forgalmi érték 30 százalékában állapítja meg a törvényjavaslat. Minden bérleti jogviszonyban töltött év után további 1 százalékkal csökken az ár, amely a végső számolásnál nem lehet kevesebb a megállapított érték 15 százalékánál. Ha a vételárat egy összegben fizetik ki, akkor annak mértéke a megállapított összeg 70 százaléka. Abban az esetben, ha a bérlő a vételár 10 százalékát egyben leteszi a kérelem benyújtásától számított 8 napon belül, a fennálló tartozást legfeljebb 25 éven át részletekben is kiegyenlítheti. Fontos hangsúlyozni, ez még csak javaslat, bár kormánypárti képviselő nyújtotta be, így van esély az elfogadására.
Egy konkrét számítás
A javaslat értelmében azok kaphatják meg a maximális kedvezményt, akik már legalább 15 éve élnek a megvásárolni kívánt önkormányzati lakásban. Ebben az esetben, ha a bérlő a kikalkulált csökkentett vételárat egy összegben ki tudja fizetni, akkor további kedvezményre jogosult, csak a megállapított ár 70 százalékát kell kifizetni. A 24.hu számítása szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Budapest egyik legdrágább kerületében egy 50 millió forint forgalmi értékű lakást az abban 15 éve lakó bérlő egy összegben 5 250 000 forintért vásárolhat meg, vagyis a piaci ára 10,5 százalékáért.