Egy sör összetétele alapján nemcsak annak ízét, hanem az arra adott fogyasztói értékeléseket is előre jelezheti egy mesterséges intelligencián (MI) alapuló program. Így az MI akár a sörfőzést is forradalmasíthatja.
MI-n alapuló modell segítheti a sörfőzdéket
A Leuveni Katolikus Egyetem kutatói szerint a mesterséges intelligencia segítségével tovább finomíthatók a minőségi sörök. Kevin Verstrepen és csapata az alkoholos ital aromáit befolyásoló molekulakapcsolatokat vizsgálta MI segítségével, mivel azok kapcsolatban állnak az ízélménnyel.
A Guardian szerint 22 különböző típusú, körülbelül 250 kereskedelmi forgalomban lévő belga sör kémiai összetételét analizálták a tudósok. Később azokat egy 16 fős csapat értékelte 50 szempont alapján. Továbbá 180 ezer fogyasztói értékelést is felhasználtak a számítógépes modelljük megalkotásához.
A kutatás célja egy olyan gépi tanuláson alapuló modell kidolgozása volt, amely képes előre jelezni egy recept alapján a sör ízét, valamint a várható fogyasztói értékeléseit. Miután megalkották a programot, azt egy boltban kapható sör ízének javításához használták fel. Az MI javaslataival módosított receptúra mind az alkoholos, mind az alkoholmentes változatnál pozitív eredményeket hozott. A sörök a korábbiaknál jobb értékeléseket kaptak.
Verstrepen kiemelte, kisebb változtatásokkal, néhol egyes komponensek mennyiségének csökkentésével is javulást tudtak elérni a söröknél. Azonban hozzátette, továbbra is szükség lesz a sörfőző mesterek tudására az ital elkészítésekor.
Kijózanító a magyar sörpiac teljesítménye
Ha a sörnél járunk: tavaly 10 százalékkal, a 2022. évi 6,006 millió hektoliterről 5,4 millió hektoliterre esett a hazai sörfogyasztás az import jelentős csökkenése és a hazai termékek arányának bővülése mellett - közölte Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója januárban.
A Magyarországon jelen lévő öt legjelentősebb sörgyártó (Borsodi Sörgyár Kft., Carlsberg Hungary Kft., Dreher Sörgyárak Zrt., Heineken Hungária Zrt., és az adatelemzésben részt vevő legnagyobb kisüzemi sörfőzde, a Pécsi Sörfőzde Zrt.) együttes adatai alapján az import 28 százalékkal, 886 ezer hektoliterről 640 ezer hektoliterre csökkent. Az export is mérséklődött, 16 százalékkal 375 ezer hektoliterre.
A sörszövetség igazgatója kiemelte, a cégek éveken át folytatott, több milliárdos beruházással megvalósított technológiai és termékfejlesztési programjainak eredményeként a hazai gyártású sörök forgalmának aránya nőtt: 2023-ban az öt legnagyobb magyar gyártó értékesítésében 88 százalékot ért el. A belföldi termelés így kevesebb mint nyolc százalékkal csökkent, a 2022. évi 5,567 millió hektoliterről 5,135 millió hektoliterre.