Szigorúbb keretek közé szorítja a Temu működését az Európai Unió, mivel a webáruház vásárlószáma jócskán meghaladott egy küszöbértéket. Mindez jó hír lehet a vevőiknek, valamint az európai piacon jelenlévő, más e-kereskedőknek is.
Szigorodik a Temut érintő uniós szabályozás
A kínai gyökerű Temu online piactér nagyon gyorsan nyert teret Európában az elmúlt bő egy évben. A villámgyors sikere elsősorban a dömpingárazásával és a meglehetősen agresszív kereskedelmi gyakorlatával magyarázható.
Azonban jó hír lehet az európai riválisainak, hogy a webshop elérte azt a méretet, amelytől az Európai Bizottságnak VLOP (very large online platform – vagyis nagyon nagy online platform) státuszt kell neki adnia. Márpedig a Reuters arról ír, ez számos új kötelezettséget jelent a Temunak.
A Digital Service Act (DSA) értelmében, ha egy platform eléri az 45 millió felhasználót az EU-ban, rendszerszintű platformnak minősül, így szigorúbb felügyeleti és szabályozási követelményeknek kell megfelelnie. A Temu márciusban lépte át ezt a számot.
A VLOP kötelezettségei között szerepel például
- kapcsolattartó pont létrehozása,
- szigorúbb bűncselekmény-bejelentés,
- felhasználóbarát szerződési feltételek,
- valamint reklámok, ajánlások és a moderálási döntések átláthatóságának biztosítása.
Emellett a DSA szabályozza az online tartalmak moderálását, valamint előírja a hamis termékekkel szembeni hatékonyabb fellépést.
A hwsw megjegyzi, a Temu mellett a Shein is hamarosan VLOP státuszt kaphat.
Visszafogta magát a Temu Magyarországon
Egyébként jelentős változás állt be a Temu marketingstratégiájában a magyar piacon a közelmúltban. Az online teret az elmúlt hónapokban ellepő hirdetéseik és promócióik száma drasztikusan csökkent. A Google és a Facebook felületein sem követik az eddigi intenzív, meglehetősen agresszív reklámozási gyakorlatot, valamint a honlapjukról is eltűntek a vásárlást sürgető üzenetek.
A Temu mögött a PDD Holdings áll, amely főként leértékelt árucikkeket kínál. Ezeket jellemzően Kínából, közvetlenül a vásárlókhoz szállítják.
A cég magyarországi kereskedelmi gyakorlatának a változása leginkább azzal magyarázható, hogy március közepén eljárást indított ellene a Gazdasági Versenyhivatal. Pontosabban a webshopot Európában működtető Whaleco Technology Limited ellen.
Magyarországon kívül például Németországban is hasonló aggályok merültek fel a Temu üzleti gyakorlata miatt. Ott a fogyasztóvédelmi szervek manipulatív technikák alkalmazásával vádolják a webáruházat.