Valami elindult
A Visa felmérésében összesen 2250 kisvállalkozás vett részt. Egyebek között az USA-ból, Németországból, Írországból, Oroszországból, Kanadából, Kínából, Brazíliából és Szingapúrból is érkeztek válaszok.
Kiderült, hogy a vállalkozások nagyjából egynegyede azt tervezi, hogy már idén elfogadja a bitcoint és más egyéb kriptovalutákat fizetőeszközként.
A pénzügyi szolgáltató további 5000 vásárló véleményét is kikérte: 13 százalékuk arra számít, hogy a közeljövőben egyre több üzletben lehet majd kriptovalutákkal fizetni.
Külön érdekesség, hogy a kisvállalkozók 60 százaléka úgy véli, hogy hamarosan végleg befellegzik a készpénzes fizetésnek, nemes egyszerűséggel nem fognak többet kp-t elfogadni.
Aránytalan eloszlás
A felmérés rámutatott, hogy az egyesült államokbeli és a kanadai üzletek jobban ódzkodnak a digitális valutáktól, ezekben az országokban a válaszadók 19, illetve nyolc százaléka tervez a közeljövőben a kriptókkal. Ellenben az Egyesült Arab Emirátusokban, Hongkongban, Szingapúrban és Brazíliában a vállalkozók több 30 százaléka néhány hónapon belül meg akarja tenni az első lépést a tokenek világa felé.
A kripto-evangélistáknak bizakodásra adhat okot, hogy a válaszadók több mint kétharmada alapvető fontosságúnak tartja az új fizetési módok elfogadását üzleti gyarapodása szempontjából, így hamarosan tovább nőhet a tokenekkel hosszú távon tervező üzletek száma.
Nehéz megjósolni, hogy a kriptovaluták elfogadása milyen hatást fog gyakorolni az árfolyamokra, de rövid távon valószínűleg nem kell komolyabb változásokra számítani. Akkor viszont már más lesz a helyzet, ha világszerte többmillió, esetleg több tízmillió üzlet ajtajára kerül ki a felirat, hogy „kriptovalutát is elfogadunk”. Ez azonban még várat magára.
Csak idő kérdése
A Visa egy ideje már jelen van a kriptopiacon. Számos kártyaprogramja létezik. Továbbá a hálózata támogatni fogja az USD Coin használatát is a tranzakciók elszámolása során. Ez egy úgynevezett stablecoin, amelynek értéke közvetlenül az USA-dollárhoz van kötve.
Ahhoz azonban, hogy a kriptovalutákat, például a bitcoint csereeszközként lehessen használni, árstabilitásra van szükség. Ezen a véleményen van Vasant Prabhu, a Visa pénzügyi igazgatója is.
Ha az árfolyam néhány órán belül 60 000 dollárról 50 000 dollárra ingadozik, akkor egy kereskedő számára nagyon nehéz elfogadni a (bitcoint) valutaként. Nem tudom, hogy az olyan kriptovaluták, mint a bitcoin, valaha is csereeszközzé válnak-e. A stabilcoinok viszont azok lesznek
- mondta Prabhu, hozzátéve, hogy a Visa megkönnyítheti a partnerek számára ezeket a tranzakciókat, amikor eljön az ideje.