2021-ben az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófák óriási pusztítást végeztek az Egyesült Államokban. Több száz ember vesztette életét, egész közösségek tűntek el a térképről, az anyagi károk összege pedig közelíti Magyarország éves GDP-jét.
Megdöbbentő adatok
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) jelentése szerint tavaly összesen 20, egyenként több milliárd dolláros károkozással járó természeti csapás sújtotta az Egyesült Államokat.
A 20 katasztrófa 688 emberéletet követelt, a teljes anyagi veszteséget 145 milliárd dollárra, azaz nagyjából 45 675 milliárd forintra becsülik. Összehasonlításképp Magyarország GDP-je 2020-ban 155 milliárd dollár volt.
Az említett 145 milliárd dollárból 75 milliárd az Ida hurrikánra vezethető vissza.
Decemberben rekord meleget mértek az USA kontinentális államaiban, a tudósok figyelmeztettek, hogy a globális hőmérséklet emelkedés miatt a jelenleginél is szélsőségesebb időjárási viszonyokra lehet számítani a közeli és a távoli jövőben is.
Egyre rosszabb a helyzet
Éves viszonylatban a kontinentális államok átlaghőmérséklete 12,5 Celsius-fok (54,5 Fahrenheit) volt. Ez azt jelenti, hogy a NOAA 127 évet felölelő adatai alapján a tavaly az USA negyedik legmelegebb esztendője volt. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a hat legforróbb évet 2012. és 2021. között regisztrálták.
2021. legsúlyosabb egyesült államokbeli katasztrófái az alábbiak voltak:
- Pusztító téli vihar, hideghullám Texasban
- Erdőtűz, amely Arizona, Kalifornia, Colorado, Idaho, Montana, Oregon és Washington állam területeire is kiterjedt
- Hónapokig tartó aszály és hőhullám az USA nyugati részén
- Árvizek Kaliforniában és Louisianában
- Három tömeges tornádókitörés, amelyek közül az egyik szokatlan módon decemberben történt (a tornádószezon általában tavasztól nyárig tart)
- Továbbá négy trópusi ciklon is elérte az országot: az Elsa, a Fred, az Ida és a Nicholas