Minőségi termékek egy kisvállakozástól
Haszon Agrár

Kicsiben is lehet nagyot álmodni? - Cseppnyi Birtok, nagy siker

Sok nehézség árán indította el két agrármérnök a Cseppnyi Birtokot egy kis nógrádi faluban. Ma pedig a termelői piacozás mellett a Kifli.hu is a partnereik közé tartozik.


Majorból lett birtok

Egy budapesti kiszállítás és alapanyag-beszerzésután találkoztunk Csány Bálinttal és feleségével, Timivel, aki cikkünk megjelenésekor valószínűleg már életet adott második gyermeküknek, Kírának. Új címkéjükön Zoé mellett aző sziluettje is szerepel. A házaspár 2018 óta, vagyis a vállalkozás indításától kezdve maga old meg mindent. Nem szervezik ki az arculattervezési és termékfejlesztési feladatokat sem, egyedül egy értékesítő cég vesz le terhet a vállukról. Máig Timi csinálja a webdesignt és a grafikákat. Egyébként Bálinttal együtt ő is elvégezte Gödöllőn a mezőgazdasági mérnöki szakot, de utána Timi még a takarmányozási és takarmánybiztonsági mérnöki iskolát is abszolválta.

Hat éve, az induláskor vettek egy házat és legeltetésre alkalmas telket Erdőkürtön. Kezdetben kacsatöméssel, baromfivágással foglalkoztak, közben Bálint többfelé kikacsintott: fuvarszervezést, szalagmunkát, buszvezetést vállalt a még bizonytalan időszakban. Aztán megszületett a cég első formája Kicsiny Gomba Major néven – állattartással és tejtermékek készítésével kezdtek foglalkozni. Bár egy meséből kiindulva választották a nevet, mindenki a gombatermesztésre asszociált. Ezután kislányuk születése miatt egy év szünetet tartottak, ezalatt átgondolták a vállalkozás működését és arculatát. Szerették volna kiemelni, hogy egy kiscsaládi vállalkozásról van szó, így született meg a Cseppnyi Birtok, ahol az életfával összefonódó csepp a természet egységét, valamint a termékek alapanyagát adó tejet is megjelenti, amiből egészség sarjad. Azonnal meglett az eredménye, bár nem olyan ütemben tudtak növekedni, ahogy szerettek volna, sőt!

Gyenge kezdés

Az biztos, hogy a Cseppnyi Birtok viharokban és nehézségekben edződött, és történetük nem egy meseíró tollából született.„A fiatal gazda pályázatot szerettük volna megpályázni még az induláskor, elvileg a következő év tavaszán indult volna. Emiatt vettük a házat is. A sikeres elbíráláshoz szükség volt egy minimum üzemméretre, és ehhez minél több állatot kellett tartanunk, mert az előző évi átlagot nézték. Mivel mi év közepén indítottuk a vállalkozást, a csúszást behozva gyakorlatilag kétszer annyit kellett behoznunk fél év alatt” – meséli Timi.

Igen ám, de az ominózus pályázat 12 millió forintos szabad felhasználású költségelemmel hat éven át soha nem indult el. A kiírás szerint ez 2024 III. negyedévétől2025 I. negyedéig bármikor megtörténhet, de ez Csányékon már nem segített. Ott álltak ugyanis egyindokolatlan nagy állatállománnyal, amely így hamar felemésztette az utolsó tartalékaikat is. Az első év emiatt elég nehéz volt, tele kihívásokkal. Bár a lexikális tudásuk nagy volt, Bálint szerint azt nem tanították az egyetemen, hogy a bürokratikus útvesztőkben miként boldoguljanak, és az állattartás gyakorlatára sem fektette ktúl nagy hangsúlyt.

„Nagyjából minden probléma szombatról vasárnapra virradóra történt, amikor nem lehet elérni sem állatorvost, sem senkit” – mondta félig tréfásan a gazda, utalva a rossz ómenek sorozatára. Projektjüket mégsem adták fel, mert pontosan tudták, mit szeretnének az életben.

A fordulat

Az első év nem kecsegtetett sok sikerrel, és Bálint főállásban maradt a vállalkozás mellett, így nagyon leterheltek voltak.

Már kezdett beállni a rendszer a 2020-as évre, az állatállomány ideális méretű lett egészséges egyedekkel, a vevők is megismerték a termékeket. Márciustól májusig a pandémiás lezárások miatti házhozszállítás brutális emelkedése végre meghozta azeddigi ínség ellentétét a házaspárnak. Ekkor nőtték ki a korábbi kapacitásaikat. Hogy minden friss legyen a kiszállítási időpontokra, előbb mindketten, majd később rokoni segítséggel hárman gyártották a termékeket egész éjszaka, és hajnalban fejlámpa fényénél vágtak csirkét. Reggel pedig jöhetett a csomagok mérése, szortírozása, majd a kiszállítás, közben gondozták a tanyát - a felváltva alvás időszaka volt ez.

Timiék a „Kisüzemek fejlesztése” pályázaton 2022-ben kaptak egy, a fiatal gazda pályázathoz képest szerényebb összeget, cserébe kevesebb feltétellel. Ekkor már étteremnek és csomagolásmentes boltnak is beszállítottak. Ez tartott 2022-ig, amikor utolérte őket a rezsiválság, onnantól már nem termelői tejtermékkel készültek az éttermi fogások.


A különleges tej

Az együttműködést 2023 tavaszán kezdték el a Kifli.huval, emellett az érdi Parkvárosi Termelői Piacon ,házhozszállítással, valamint az Erdőkürti Komratermelői piacon értékesítették termékeiket. Később a házhozszállítással felhagytak, de a sok munka meghozta gyümölcsét, így 2024. január óta már Bálintis főállásban a gazdaságban dolgozik. Jelenleg öt tehén, négy üsző, két ló, hat birka, négy kecske, egy duci kis törpemalac, pár liba, kacsa, tyúkok, nyulak, kutyák, macskák lakják az udvart, ami máris mesésebb képet nyújt, mint az induláskor. Amit pedig Timi többször kiemel: számukra az állatok lelke is fontos, és a jóllétükre, tiszteletükre nagy hangsúlyt fektetnek.

Az A2-es jersey tej termelésével 2023 óta foglalkoznak komolyan. „Ha jól tudom, az országban jersey tejből mi voltunk az elsők, akik az A2-es génvizsgálattal foglalkozni kezdtünk” – említi meg Bálint. A jogszabály szerint addig is használhatták volna a termékükre az A2-es jelzőt, viszont volt egy jól tejelő, de csak A1/A2 tejet adó tehén, ők pedig 100%-ot akartak elérni.

„Virág, az A1/A2-es tehén tavaly májusban pusztult el váratlanul. Ha nagyon akartuk volna, az A2-es vonalat már korábban is erősíthettük volna azzal, hogy őt eladjuk, veszünk helyette egy másik egyedet, de nekünk az állatok maguk is fontosak. Addig jegeltük ezt a dolgot, amíg ő élt, és abban bíztunk, hogy sokkal tovább velünk marad. Ez nem így lett, ezért más kapuk nyíltak meg előttünk.”

Most már ott szerepel az A2-es jelölés a címkéken, amelyeket három év után vadonatújakra cseréltek. Ezen látható egy tápanyagtáblázat, az egész család és egy felirat: „Köszönjük ezt a finom terméket a tejet termelő teheneknek: Zserbó, Pipacs, Bambi, Bella és Csillag.

”Sok fejlesztési tervük van a desszertvonal erősítésével bezárólag. Egyedi workshopokat is terveznek, amikor nemcsak egy gomolyát hozhat össze a sajtkészítő résztvevő, hanem a fejéstől a több munkátigénylő termékek elkészítéséig mindent megtudhat a folyamatokról. Bálint a trágya teljes feldolgozását is saját kézben tartaná, hogy zsákolva értékesíthesse azt komposztként. Ám elsődleges tervük most az új családtag helyének megteremtése.

Ne hagyd ki!