lazactenyésztés
Fotó: Shutterstock

Hamarosan eltűnhet a boltok polcairól ez a népszerű hal

A kemény tél és a szokatlanul magas nyári hőmérsékletek jelentős kihívások elé állítják a norvég lazacgazdálkodókat, akik a világpiac árukészletének 50 százalékát termelik ki évente. A klímaváltozás tovább súlyosbíthatja ezt a kritikus helyzetet, mivel egyrészt tönkreteszi a lazacok természetes élőhelyeit, illetve a mesterséges tenyésztés költségeit is jócskán növeli.


Az idei év eddig a tökéletes katasztrófát hozta az ágazat számára, a termelők pedig most kétségbeesetten próbálnak alkalmazkodni az átalakuló időjárási tényezőkhöz

nyilatkoztaPhilip Scrase, a Carnegie gazdasági elemzője a Reutersnek.

Ilyen időjárási körülmények után egyenesen következik a tenyésztés költségeinek megugrása – elsősorban a halállomány csökkenése, illetve az erre reakcióként bevezetett fejlesztések miatt.

Ami a legnagyobb problémát jelenti az iparágban, az az utóbbi években – tapasztalt rekordmagas nyári hőmérsékletek és a felmelegedett vizek miatt – elszaporodó paraziták. A lazacok védelme érdekében több halászati vállalat mélytengeri ketreceket kezdett alkalmazni. Ezek a ketrecek lehetővé teszik a halrajok elkülönítését, ami lassítja a súlyosabb betegségek terjedését.

A tengeri paraziták és fertőzések ellen vakcinákat használunk, ám ezek gyakran túlstresszelik a halakat, ami szintén veszélyes a jólétükre és az egészséges növekedésükre

– árulta el Alexander Aukner, a DNB szakelemzője.

A gazdálkodók erőfeszítései ellenére az elemzők erősen kétségbe vonják, hogy az ágazat képes lesz fenntartani hosszabb távon az elvárt betakarítási mennyiségeket.

A lazacpiacon tehát egyre nagyobb a pánik, sőt, a hátráltató környezeti tényezők mellett maga a norvég állam is megnehezíti a helyzetet.

A kormány ugyanis további adóterhet kíván kiszabni a lazactenyésztéssel foglalkozó vállalkozásokra, amellyel a tengeri élővilág hatékonyabb védelmét segítenék elő.

Ne hagyd ki!