Az LDL koleszterint rossz koleszterinként szokás említeni. Amennyiben megnövekszik a szintje, egészségkárosító hatásai is lehetnek. Sorolunk öt olyan élelmiszert, melyek fogyasztása segíthet az LDL-koleszterinszint mérséklésében.
Van jó és rossz koleszterin
A máj feladata a koleszterintermelés, amit aztán a szervezet több módon hasznosít, például a hormontermelésnél. Azonban a telített és a telítetlen zsírsavak túlzott bevitele megnövelheti az úgynevezett LDL-koleszterinszintet, melyet egészségkárosító hatása miatt rossz koleszterinként szokás említeni. Mindez növelheti a szív-és az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát - írja az Eating Well.
Viszont a transzzsírokkal ellentétben a telítetlen zsírok (egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak), kedvezően hathatnak a szervezetre. Ezek egyes fajtái csökkenthetik az LDL-koleszterinszintet, mások pedig növelhetik a jótékony HDL-koleszterin mennyiségét. Sorolunk öt olyan élelmiszer, amelyek amellett, hogy bővelkedek telítetlen zsírokban, tápanyagokban is gazdagok!
Pisztácia: E-vitaminban, káliumban és antioxidánsokban is gazdag. A fogyasztásával felvehető a harc a szervezetben fellépő gyulladásos folyamatok ellen.
Lenmag: A koleszterinszint mellett kedvező hatással lehet a vérnyomásra is.
Avokádó: Szterinekben és rostokban is bővelkedik, amelyek szintén hozzájárulhatnak a kedvező koleszterinszinthez.
Növényi olajok: Az olívabogyó mellett az avokádó, a szezámmag vagy a földimogyoró felhasználásával készült olajok mind antioxidánsok, így csökkenthetik a rossz koleszterinszintet.
Olajos halak: Azok, akik legalább 225 gramm olajos halat fogyasztanak hetente, sokkal kedvezőbb koleszterinértékekkel rendelkeznek, mint akik étrendje kisebb mennyiségben tartalmazza azokat. Például a makréla, a lazac és a szardínia is ajánlott lehet – írja a Magyar Mezőgazdaság.
Fűszerek a levertség ellen
Egyébként akár fűszerek is segíthetnek a téli fáradtság és a rossz közérzet ellen. Sorolunk négyet, melyek több jó tulajdonsággal bírnak a szervezetre, és különösen ajánlottak a leghűvösebb hónapokban.
Gyömbér: Gyógyító hatással bír. Segít csökkenteni az emésztőrendszer panaszait, mérsékli a puffadást, a hányingert és a hasi görcsöket. Hozzájárul a koleszterin- és a vércukorszint megfelelő szinten tartásához, valamint a rákos megbetegedések megelőzéséhez. Kutatások bebizonyítják, hogy egyfajta szíverősítő hatása is van.
Fahéj: Az ókori rómaiak kedélyjavítóként tekintettek a fahéjra. Antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő, valamint kedvezően hat az emésztőrendszerre, illetve a vércukorszintre. Fogyasztása hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez, de hatékony a kellemetlen szájszag ellen is, valamint felpörgetheti az anyagcserét.
Szerecsendió: Erősen aromás, de kellemes fűszer. Fogyasztása jótékonyan hat az emésztésre, valamint segít a savtúltengés ellen. Kis mennyiségben is felveheti a harcot a fejfájással, illetve kedvezően hat az idegrendszerre. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásairól is ismert, valamint küzd a téli depresszió ellen. Pozitívan hat a bőrre, fokozza a libidót, továbbá hatékony a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.
Édesgyökér: Segít a kortizolszint helyreállításában, felveszi a harcot a krónikus téli fáradtsággal és a depresszióval szemben. Azonban érdemes vigyázni a fogyasztásával, mert nagyobb dózisban növelheti a vérnyomást.