Egyes zöldségek mellett akadnak olyan fűszerek is, amelyeket télen különösen érdemes fogyasztani. Ezek felvehetik a harcot a leghűvösebb hónapokra jellemző fáradtsággal és levertséggel. Sorolunk négyet közülük.
Fűszerek a levertség ellen
Akár fűszerek is segíthetnek a téli fáradtság és a rossz közérzet ellen. Sorolunk négyet, melyek több jó tulajdonsággal bírnak a szervezetre, és különösen ajánlottak a leghűvösebb hónapokban.
Gyömbér: Gyógyító hatással bír. Segít csökkenteni az emésztőrendszer panaszait, mérsékli a puffadást, a hányingert és a hasi görcsöket. Hozzájárul a koleszterin- és a vércukorszint megfelelő szinten tartásához, valamint a rákos megbetegedések megelőzéséhez. Kutatások bebizonyítják, hogy egyfajta szíverősítő hatása is van.
Fahéj: Az ókori rómaiak kedélyjavítóként tekintettek a fahéjra. Antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő, valamint kedvezően hat az emésztőrendszerre, illetve a vércukorszintre. Fogyasztása hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez, de hatékony a kellemetlen szájszag ellen is, valamint felpörgetheti az anyagcserét.
Szerecsendió: Erősen aromás, de kellemes fűszer. Fogyasztása jótékonyan hat az emésztésre, valamint segít a savtúltengés ellen. Kis mennyiségben is felveheti a harcot a fejfájással, illetve kedvezően hat az idegrendszerre. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásairól is ismert, valamint küzd a téli depresszió ellen. Pozitívan hat a bőrre, fokozza a libidót, továbbá hatékony a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.
Édesgyökér: Segít a kortizolszint helyreállításában, felveszi a harcot a krónikus téli fáradtsággal és a depresszióval szemben. Azonban érdemes vigyázni a fogyasztásával, mert nagyobb dózisban növelheti a vérnyomást – figyelmeztet az Agroinform.
Kiváló immunerősítő a házi savanyúkáposzta is
Egyébként a szakemberek szerint télen igen nagy mennyiségben ajánlott savanyú káposztát is fogyasztani, hiszen segíthet több egészségügyi probléma megelőzésében. Mi is sorolunk néhány nyomós érvet a fogyasztása mellett:
- Vitaminok (A, C, B,) és ásványi anyagok (kalcium, kálium, magnézium, foszfor, vas, folsav, nátrium) gazdag forrása.
- A káposzta erjedésével a szervezetnek kedvező szerves savak és probiotikumok jönnek létre.
- Segítheti az emésztést, hiszen támogatja a vitaminok felszívódását.
- A jótékony baktériumai akár betegségektől is megvédhetnek.
- Fogyási célok eléréséhez is hozzájárulhat, hiszen segíti az emésztést, kalóriaszegény, de rostokban gazdag, így teltségérzetet okoz.
- Az olyan ételek fogyasztásától, amelyek jótékonyan hatnak az egészségre, pozitívabbá válik az ember, és jobban kezeli a stresszes helyzeteket.
- Antioxidánsai megelőzhetik a DNS bizonyos károsodásait, például megállíthatnak egyes mutációkat és blokkolhatják a túlzott sejtnövekedést.
- Javíthatja a szívműködést és erősítheti a csontokat, hiszen a benne lévő K2-vitamin segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, valamint a kalcium felszívódását, illetve hozzájárulhat a vérnyomás megfelelő szintre állításához.