Ebben a világ élvonalában vagyunk
Fotó: Shutterstock

Nem fürdünk  benne, de azért  tejivásban jól állunk

Magyarországon az egy szarvasmarhára jutó éves tejhozam 6300 kg volt, a világon 16. legmagasabb. Tejből pedig a magyarok kétszer többet fogyasztanak a világátlagnál. Trendek a tejtermelés világából.


A világon a legtöbb tejet, az össztermelés 23 százalékát - évi 214 millió tonnát - India állítja elő, majd az Egyesült Államok (11%, 103 millió tonna) és Pakisztán (7%, 63 millió tonna) következnek. Magyarország 2022-ben több mint 2 millió tonna tejet termelt, az egy állatra jutó éves tejhozam 6300 kg volt, a világon 16. legmagasabb. A legnagyobb hozama az USA-ban, Dániában és Kanadában nevelt marháknak van.

Magyarországon a világátlaghoz viszonyítva sokkal több tejet és tejterméket fogyasztunk: 2021-ben az egy főre jutó éves tejfogyasztásunk 182 kilogramm volt (a világátlag 87 kg), azaz körülbelül 177 liter. Ez napi nagyjából fél liternek felel meg átlagban egy fő esetében. A régióban a csehek, a lengyelek és a románok egy főre vetítve kicsivel több tejet isznak, a szlovákok kevesebbet - írja az Oeconomus.

A fejlődő országokban a tej és tejtermékek iránti kereslet a növekvő jövedelmek, a népességnövekedés, az urbanizáció és a megváltozott étrend emelkedik folyamatosan. Ez a tendencia Kelet- és Délkelet-Ázsiában hangsúlyos, különösen az olyan nagy népsűrűségű országokban, mint Kína, India, Indonézia és Vietnám.

Ennyi víz kell

Egy liter tehéntej előállításához a kimutatások szerint 628 liter vízre van szükség (a teljes előállítási folyamat során, beleértve az állati takarmány előállítását), a széndioxid-kibocsátás pedig 3,2 kg. Egy liter mandulatejhez 371 liter vízre van szükség (CO2-kibocsátás 0,7 kg), a rizstejhez 270 liter vízre (CO2-kibocsátás 1,2 kg), a zabtejhez 48 liter vízre (CO2-kibocsátás 0,9 kg), míg a szójatejhez 28 vízre (CO2-kibocsátás 1 kg).


Vasanti Malik, a Harvard T.H. Chan School of Public Health táplálkozáskutatója szerint „a tejtermékek nem szükségesek az étrendben az optimális egészséghez, de sok ember számára ez a legegyszerűbb módja annak, hogy hozzájussanak a kalciumhoz, a D-vitaminhoz és a fehérjéhez, amire szükségük van ahhoz, hogy szívük, izmaik és csontjaik egészségesek és megfelelően működjenek".

Erre tart a magyar tejpiac

A tej- és tejtermékek piaca rendkívül sokszínű, egyike a leginnovatívabb ágazatoknak, és folyamatosan nő. A Haszon Agrár magazin Harcz Zoltánnal, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatójával beszélgetett szerkezetátalakításról, hatékonyságról, hullámzó fogyasztásról és a patás ördögről is. A cikk itt olvasható.

Ne hagyd ki!