Idén is kiosztották a magyar agrárium legsikeresebb és legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó szereplőinek járó Portfolio Agrárdíjakat. Soroljuk, a különböző kategóriákban kik bizonyultak a legjobbaknak.
Ők voltak 2023-ben a legsikeresebb agrárgazdasági szereplők Magyarországon
Idén is kiosztották aPortfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2023 Konferencián, Siófokon a magyar agrárium legsikeresebb és legkiemelkedőbb szereplőinek, tíz kategóriában. A topvezetőkből álló szakmai zsűri most először Fenntartható mezőgazdaságért díjat, illetve különdíjat is odaítélt egy-egy szakembernek. De soroljuk a díjazottakat:
- Az Év női agrárvállalkozója: Szurovcsákné Berecz Ágnes (Milic 2007 Kft.)
- Az Év fiatal agrárszakembere: Ács Norbert (egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó)
- Az Év kertészete: Szőke-Kis Zoltán (egyéni vállalkozó)
- Az Év állattenyésztője: Sukola András (Extra Tej Kft.)
- Az Év növénytermelője: Tóth Emil (Sárrét Kft.)
- Az Év agrárinnovációja: SMAPPLAB Kft.
- Fenntartható mezőgazdaságért díj: Berki Gyula (Bicsérdi Arany-Mező Mezőgazdasági Zrt., B-Aranykorona Mezőgazdasági Kft.
- Az Év agrárberuházása: Vitafort Zrt.
- Portfolio Agrárgazdaságért díj: Bárány László (alapító-tulajdonos, Master Good cégcsoport)
- Zsűri különdíja: Benedek Fülöp (elnöki főtanácsadó, OTP Bank Nyrt.)
Hamarosan indulnak az új agrár- és vidékfejlesztési pályázatok
Akik olyan sikeresek akarnak lenni a hazai agráriumban, mint a fent említett szakemberek, azoknak akár a jövőre induló agrár- és vidékfejlesztési pályázatok is segíthetnek.
2024. elejétől megkezdődik az új agrár- és vidékfejlesztési pályázati felhívások és támogatási jogcímek meghirdetése. A tervek a külső körülmények okán kis mértékben módosulhatnak. A jövő év végéig tervezett menetrend kialakítását nem írja elő jogszabályi kötelezettség, de a jelenlegi nehezebb gazdasági, piaci és finanszírozási környezetben az érintettek számára fontos a tervezhetőség és kiszámíthatóság. Valamennyi támogatási konstrukció esetében széleskörű szakmai egyeztetést folytatunk, kikérjük valamennyi érintett szakmai szervezet és intézmény javaslatait, véleményét, valamint be fogjuk vonni őket az elmúlt évek gyakorlata alapján a pályázati felhívások és támogatási konstrukciók előkészítésébe
- idéztük Nagy István agrárminisztert korábban.
Mint mondta, a pályázatok kihirdetése 2024 februárjában indulhat, elsősorban az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó konstrukciókkal. Emlékeztetett rá, Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervét tavaly november 7-én fogadták el Brüsszelben. A tervezet 2023-tól 2027-ig tartalmazza a magyar agrár- és vidékfejlesztési támogatások kereteit és lehetőségeit a gazdálkodóknak, az élelmiszer-előállítóknak és a vidéki településeknek. A mintegy 600 milliárd forint uniós agrár- és vidékfejlesztési forrást 2300 milliárd forinttal egészíti ki a magyar kormány.
Rendelkezésre állnak az eszközeink ahhoz, hogy új pályára állítsuk a magyar mezőgazdaságot és élelmiszeripart. Az a célunk, hogy 2030-ra az agrárium termelékenysége a másfélszeresére, a hozzáadott érték a kétszeresére nőjön, az export pedig 50 százalékos növekedéssel 15 milliárd euróra emelkedjen
- közölte a tárcavezető.
Az új agrár- és vidékfejlesztési pályázatok 69 kiírásból álló menetrendje ezen a linken érhető el.