Az élelmiszeripar több kihívására is választ ad az algaágazat. Az alga amellett, hogy fenntartható módon termeszthető, roppant egészséges szuperélelmiszer. Emiatt egyre több algafarm létesülhet Európában is. Igaz, a nyugati gasztronómiában egyelőre nem elterjedt alapanyag.
Egyre több algafarm létesülhet Európában
A Nordic Seafarm egy tengeri moszatok termesztésével foglalkozó svéd vállalat. Jelentős részben emberi étkeztetési célra termelnek algákat. A vállalatot tengerbiológusok alapították. Ők amellett, hogy kutatják a tengeri moszatok nagyüzemi termesztésének lehetőségeit és környezeti hatásait, működő üzleti modellt alakítottak ki.
Az alga tápanyagokban rendkívül gazdag, így szuperélelmiszer. A jód, a C-vitamin- és a vastartalma mellett különösen magas az Omega-3 zsírsavtartalma is, ami jótékony hatással van például a szívre és az agyra.
Az algatermesztés környezetbarát, fenntartható megoldásnak számít. Elnyeli a szén-dioxidot, valamint nem igényel óriási mezőgazdasági ráfordítást sem.
Az NRGReport megjegyzi, az algaipar gyorsan fejlődő üzletág, valamint dinamikusan növekszik a globális piaci értéke is. Az EU a világ egyik legnagyobb algaimportőre. Ráadásul az Európai Bizottság tervet dolgozott ki az algaágazat fellendítésére. Viszont az ágazatban az európaiak nagy riválisai a kínai és az indonéz termelők, akik összesen a piaci kínálat 85 százalékát adják.
Algából alkottak polimert
Egyébként az algának nemcsak az étkeztetésben lehet fontos szerepe. A Kaliforniai Egyetem, valamint az Algenesis anyagtudományi cég kutatócsoportja újszerű megközelítést alkalmazott a mikroműanyagok elleni küzdelemben: növényi alapú műanyagot fejlesztettek ki.
Az biopolimer a TPU-FC1 nevet kapta. Az anyag különlegessége, hogy 200 nap alatt 97 százalékban lebomlik. Főként algákból készül, így fenntartható alternatívája is lehet a kőolajalapú műanyagoknak.
A környezetvédők és a tudományos kutatások is régóta figyelmeztetnek a műanyaghulladékok okozta problémákra. Az elmúlt években jelentősen megugrott az ilyen műanyagok mennyisége a tengerekben és az óceánokban. Egyes területeken a vízben lévő mikroműanyag-darabkák köbméterenkénti száma 18-szorosára nőtt a korábbi évek értékéhez képest.
Az új biopolimer megalkotói elismerték, sok munka áll előttük ezen a területen, de az eddig elért eredményeik biztatók, hiszen az algákból készült polimer reményt ad a műanyagszennyezés csökkentésére.