Szuperkondenzátor és rovarirtószer is készíthető belőle
Fotó: Shutterstock

Akkuként és növényvédőszerként is hasznosítható az aloe vera

Energiatárolási megoldásokat kereső kutatócsoport fókuszába került az aloe vera. Az e-plant (e-növény) néven futó kísérletek egyik friss eredménye szerint a növény egyes részeiből akkumulátorszerű eszköz készíthető. Emellett akár rovarirtószerként is hasznosítható.


Szuperkondenzátor alapja lehet az aloe vera

Szuperkondenzátor készíthető aloe verából - áll a Pekingi Technológiai Intézet kutatócsapatának a Small szakfolyóiratban megjelent publikációjában. Ezek akkumulátorokhoz hasonló energiatárolásra alkalmas eszközök, azonban az akkuknál jóval gyorsabban lemerülnek.

A biológiai szuperkondenzátor a természetgyógyászatban is használt orvosi aloé leveléből - pontosabban annak gélszerű, elektrolitként funkcionáló nedvéből – készül. Ezen kívül mindössze arany elektródákat használtak a kutatók az energiahordozó létrehozásához. A fél centis mini aksi nagyjából egy LED-lámpa áramigényét képes fedezni.

A Magyar Mezőgazdaság megjegyzi, az energiatároló lapkák különlegessége, hogy élő növényekbe oltványozva is képesek energiatárolásra, illetve -leadásra. Azonban erre nemcsak az aloe, hanem a legtöbb pozsgás növény alkalmas. A szakemberek úgy látják, az ilyen e-növények akár a kisebb fogyasztású mobil eszközök áramszükségletét is fedezhetik.

Rovarirtáshoz is jó lehet az aloe vera

A Texasi Egyetem kutatói pedig azt bizonyították be, hogy az aloe vera vastag, húsos leveleinek felszíni rétegéből kiemelkedően hatékony rovarirtó szer készíthető. Akár a napjainkban elterjedt készítményektől kétszer eredményesebb is. A rovarölő hatás főleg az aloelevél diklór-metán tartalmával magyarázható. Emiatt jellemzően meg sem támadják a káros rovarok ezeket a növényeket.

A U.S. News megjegyzi, a növény szóban forgó része évente millió tonnás mennyiségben végzi a szemétben. A bomlásakor felszabaduló gázok szennyezik a környezetet, azonban a feldolgozóknak túl költséges a semlegesítésük, így általában nem foglalkoznak vele. Viszont az új kutatás miatt felmerül annak a lehetősége, hogy ezt a mellékterméket értékes, olcsó és környezetkímélő növényvédőszerek alapanyagaként hasznosítsák.

Egyébként egyes növényvédelmi szakemberek korábban is alkalmaztak aloe gélt rovarirtásra, bár nem volt elterjedt a gyakorlat.

A vastagbélrák kockázatát növelhetik egyes aloe verás készítmények

De a nyáron írtunk arról is, hogy újabb tételek kerültek fel a WHO rákkeltőnek vélt anyagokat felsoroló 2B nevű listájára. Azon szerepelnek azok a dolgok, amelyeknél - a szervezet szerint - jellemzően korlátozott számú, nem elégséges bizonyíték van arra, hogy rákot okozhatnak, azonban az egyértelműen nem zárható ki. Ez a feketelista tavaly például olyan anyagokkal bővült, mint az aszpartám, ami az egyik legelterjedtebb mesterséges édesítőszer, valamint az aloe vera.

Az aloét régóta egyfajta csodanövényként ismerik. Például számos kozmetikum, étrendkiegészítő és ital összetevője. Azonban patkányokon végzett vizsgálatok alapján a kutatók megállapították, az aloe verás ivóvíz növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, mivel károsíthatják a DNS-t a növény egyes vegyi anyagai.

Ne hagyd ki!